Uşaq oğurlananda: Cinayət, cəza və vicdanın hökmü
Uşaq oğurlananda: Cinayət, cəza və vicdanın hökmüBu günlərdə Xırdalan şəhərində yerləşən 1 nömrəli məktəbdə qorxulu hadisə baş verib. Bekə ki, dərsdən çıxan 13 yaşlı oğlanı oğurlamağa cəhd göstərilib. son günlər sosial şəbəkələrdə uşaq oğurluğu ilə bağlı bir sıra videolar və məlumatlar yayılıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən vəkil Turan Abdullazadə bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 144-cü maddəsinə əsasən, Adam oğurluğu— beş ildən on ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır:
Uşaq oğurlananda: Cinayət, cəza və vicdanın hökmü"Eyni əməllər: təqsirkar şəxs üçün aşkar surətdə hamilə vəziyyətində olan qadına qarşı törədildikdə; bir qrup şəxs, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs və ya mütəşəkkil dəstə və ya cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) tərəfindən törədildikdə; zərərçəkmiş şəxsin həyatı və ya sağlamlığı üçün təhlükəli olan zor tətbiq etməklə törədildikdə; silahdan yaxud silah qismində istifadə edilən əşyalardan istifadə etməklə törədildikdə; tamah məqsədi ilə və ya sifarişlə törədildikdə-səkkiz ildən on iki ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Bu əməllər yetkinlik yaşına çatmayan şəxs barəsində törədildikdə və ya ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olduqda-on ildən on beş ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Əməllərində başqa cinayətin tərkibi olmayan və oğurlanmış adamı könüllü azad edən şəxs cinayət məsuliyyətindən azad olunur".