"Əcəmi"də kran metro keçidi üzərində "at oynadır"
Eyvan asılqanında tuman-mayka güdən dövlət qurumları isə bunca pəstahanı "görmür"
Nəsimi rayonu "Memar Əcəmi" metrostansiyasının yaxınlığında, Cavadxan küçəsində yerləşən keçmiş "Şəki" kafesi ilə bağlı ajiotaj bitmək bilmir. Hadisəilə bağlı 11 saylı Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsi bildirmişdi ki, təbiətə 11700 manat məbləğində ziyan dəyib və dəymiş ziyanın məbləği cinayət tərkibi yaratdığından toplanmış materiallar BaşProkurorluğa göndərilib. 1 ay keçməsinə baxmayaraq faktla bağlı heç bir tədbir görülməyib. Kafenin həyətindəki ağacların kəsilməsindən sonra ərazidə dəmir-beton konstruksiyadan ibarət geniş tikinti prosesinə start verilib. İşin ən qəribə tərəfi isə budur ki, həyata keçirilən tikinti prosesi üçün heç bir rəsmi icazə mövcud deyil. Bütün tikinti prosesi iki şəxsin - Arxitektura və Şəhərsalma Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Ərazi Tikinti Planlaşdırma Mərkəzinin yetkilisi "Şamaxılı Cavid" və Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin rəisi Riad Qasımovun şifahi razılığı əsasında gerçəkləşir."
TEREF yazır ki, bunu bloqumuza məqalə göndərən müəllif yazır. Müəllif daha sonra yazır:
"İş o yerə çatıb ki, günün günorta vaxtı qanunsuz tikinti işi aparanlar Bakı Metropoliteninin "Əcəmi" keçidi üzərində inşa edilən obyektdə kran işlədir, ondan ağır metal konstruksiyaların daşınamsında istifadə edir.
Maraqlıdır, qanun metro keçidi üzərində kran kimi ağır texnikanın fəaliyyətinə icazə verirmi? Keçidi müvəqqəti olaraq qapatmadan onun üzərində kran işlətmək insan həyatı ilə oynamaq deyilmi? Həqiqətənmi Metropoliten rəhbərliyi bunca özbaşınalığı görmür? Niyə eyvan asılqanlarından tuman-mayka yığan, şəhərin görünüşünə xələl gətirir deyə vətəndaşlara eyvandan paltar asmağa qoymayan Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyəti bu boyda kranı görə bilmir?
Halbuki, baş verənlər artıq yaqin ekologiyaya deyil, həm də insan həyatına təhlükədir. Şəki kafesinin yerində ağırdəmir-beton konstruksiyalı çoxmərtəbəli obyekt tikilir ki, bu da metronun Əcəmi keçidi üçün cidid təhlükə mənbəyidir. Bir gün burada insan təlafatı olarsa, kimlər məsuliyyət daşıyacaq? Heç şübhəsiz ilk günahkar şəxs bu qanunsuz tikilini himayə edən Arxitektura və Şəhərsalma Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Ərazi Tikinti Planlaşdırma Mərkəzinin yetkilisi "Şamaxılı Cavid"n adlı məmurdur. Digər məsul şəxs isə Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin rəisi Riad Qasımovdur.
Suallar çoxdur və bu suallara gələn saylarımızda aydınlıq gətirəcəyik
Qarşı tərəfində mövqeyini dərc etməyə hazırıq!