Rusiya səfiri: Ümid edirik ki, Ermənistan bizə qarşı "ikinci cəbhə"yə razı olmayacaq
Rusiya səfiri: Ümid edirik ki, Ermənistan bizə qarşı "ikinci cəbhə"yə razı olmayacaqÜmid edirik ki, erməni müttəfiqlərimiz Qərbdəki rusofob qüvvələrin öz gözəl ölkələrindən regionda Rusiya ilə qarşıdurmada "ikinci cəbhə" açmaq üçün istifadə etməyə imkan verməyəcək, Avrasiya inteqrasiyasının dinamik inkişaf edən proseslərində onların iştirakını təhlükə altına atmayacaqlar.
"Report" xəbər verir ki, bunu Rusiyanın Ermənistandakı səfiri Sergey Kopırkin "168 jam" qəzetinə müsahibəsində deyib.
Onun sözlərinə görə, Ermənistanın suveren ölkə kimi, şübhəsiz ki, istədiyi şəxslə münasibətləri inkişaf etdirmək hüququ var.
Diplomat, həmçinin Cənubi Qafqazdakı proseslər barədə də danışıb: "Rusiya tərəfi Cənubi Qafqazın taleyini, gələcəyini region ölkələri və onların qonşuları müəyyən etməli olduğu fikrini dəfələrlə ifadə edib. Cənubi Qafqazda firavanlığı və sabitliyinin açarı inklüziv dialoq, bütün ortaya çıxan problemlərə qarşılıqlı məqbul cavabların axtarışı və xarici qüvvələrin regionu xarici geosiyasi sxemlərə cəlb etmək cəhdlərinin neytrallaşdırılmasıdır. Biz bu anlayışa uyğun hərəkət edərək, "3+3" regional əməkdaşlıq platformasının (bir tərəfdən Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, digər tərəfdən isə Rusiya, İran, Türkiyə) yaradılmasını fəal dəstəkləmişik. Artıq xarici işlər nazirləri səviyyəsində iki sessiya çağırılıb. Növbəti görüşlər tərəflərin müəyyən etdiyi qaydada İrəvan və Bakıda baş tutmalıdır. Eyni çərçivədə, lazımi şərtlər yetişdikcə, regional təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə etmək tamamilə mümkündür".
Səfir söyləyib ki, Moskva Ermənistanla Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşmasına töhfə vermək üçün hər cür səy göstərməyə hazırdır: "Rusiya tərəfi sülh müqaviləsinin mətni üzrə razılaşmanın tamamlanmasını alqışlayıb, barışıq prosesinin irəliləyişini dəstəkləməyə və qalan mübahisəli məsələləri tərəflərin özlərinin tələb etdiyi formalarda və həcmdə həll etməyə hazır olduğunu bildirib. Biz həmişə sülh müqaviləsinin imzalanmasının yekun mərhələsinə çatmaq, regionda nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması, dövlətlərarası sərhədin demarkasiyası və demarkasiyası, humanitar məsələlər və digər məsələlərin müzakirəsi üçün platformamızı təqdim etməkdən məmnunuq. Bizə heç nə icad etmək lazım deyil. Rusiya, Ermənistan və Azərbaycan arasında yüksək səviyyəli qarşılıqlı fəaliyyət formatı mövcuddur və bunun nəticəsində 2020-2022-ci illər üçün hərtərəfli bəyanatlar kompleksi toplanıb. Liderlərin qərarı ilə 2021-ci ilin yanvarında baş nazir müavinlərinin həmsədrliyi ilə Cənubi Qafqazda iqtisadi və nəqliyyat kommunikasiyalarının qarşısının alınması üçün üçtərəfli işçi qrupu yaradılıb".