İş adamından 5 dövlət rəhbərinə layihə müraciəti: "Qara dəniz ilə Xəzər dənizini birləşdirək"
İş adamından 5 dövlət rəhbərinə layihə müraciəti: "Qara dəniz ilə Xəzər dənizini birləşdirək"Xəzər dənizinin su səviyyəsinin azalmasının həlli üzrə təşəbbüs irəli sürülüb.
Yenicag.az xəbər verir ki, təşəbbüsün müəllifi Əməkdar mühəndis, iş adamı Musa Süleymanovdur.
İş adamından 5 dövlət rəhbərinə layihə müraciəti: "Qara dəniz ilə Xəzər dənizini birləşdirək"O, ADOG şirkəti və Zirə Beynəlxalq Limanı adından Xəzəryanı dövlətlərin rəhbərlərinə müraciət edib.
Müraciətdə deyilir:
"Hörmətli cənablar,
Azərbaycan və Xəzəryanı regionun tikinti və dəniz logistikası sektorlarında fəal iştirak edən ADOG şirkəti və Zirə Beynəlxalq Limanı adından sizə dərin hörmətimi bildirirəm.
Xəzər dənizinin su səviyyəsinin azalması artıq geri dönməz bir prosesə çevrilməkdədir və bu vəziyyət sahilyanı dövlətlərin iqtisadiyyatı, ekosistemi və təhlükəsizliyi üçün ciddi risklər yaradır. Problemin vacibliyini nəzərə alaraq, biz dənizin su balansının sabitləşdirilməsi məqsədilə konseptual təşəbbüsümüzü təqdim edirik.
Təklifimizin əsas məğzi:
– Qara dəniz (Gürcüstan və ya Rusiya sahili) ilə Xəzər dənizini birləşdirən böyük diametrli (10 metr) yeraltı tunelin tikilməsi.
– Qara dəniz səviyyəsinin Xəzərdən yüksək olmasından istifadə edilərək, suyun təbii qravitasiya üsulu ilə Xəzərə axıdılması (nasossuz).Ekoloji dayanıqlığın və biomüxtəlifliyin qorunması üçün layihənin bütün mərhələlərində müvafiq tədbirlərin görülməsi və monitorinq aparılması.
ADOG şirkəti bu layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanması üçün lazımi resursları səfərbər etməyə hazırdır.
Layihənin strateji əhəmiyyətini nəzərə alaraq, bu təşəbbüsün dövlət səviyyəsində nəzərdən keçirilməsini və səlahiyyətli dövlət orqanlarının ilkin məsləhətləşmələrə cəlb olunması üçün göstəriş verilməsini xahiş edirik. Sizin dəstəyiniz bu təşəbbüsün uğuru üçün həlledici olacaqdır.
Diqqətinizə görə təşəkkür edir, birgə əməkdaşlığa ümid edirik.