Müştəri hər zaman haqlıdırmı?-İstehsalçı hüquqlarını qoruya bilirikmi?
Müştəri hər zaman haqlıdırmı?-İstehsalçı hüquqlarını qoruya bilirikmi?Günümüzdə müəssisələr üçün müştərilərin nə qədər önəmli olduğu, yəqin ki, hər kəs tərəfindən bilinir. Əgər bir istehsal və ya ticarət müəssisəsinin müştərisi yoxdursa və ya müştəri sayı istənilən səviyyədə deyilsə (həm kəmiyyət, həm də keyfiyyət baxımından), həmin müəssisənin iflas etməsi qaçınılmazdır. Xüsusilə də rəqabət mühitinin mövcud olduğu sərbəst bazar iqtisadiyyatlarında bu hal daha açıq şəkildə özünü göstərir. Başqa cür desək, hər bir müəssisənin inkişafı birbaşa müştərilərinin səviyyəsi ilə bağlıdır. Bu baxımdan müştərilərin etibarını qazanmaq və onların tələblərini qarşılamaq hər bir müəssisənin qarşısında duran ən vacib məsələlərdən biridir.
Müəssisə–müştəri münasibətlərində ən önəmli məqamlardan biri, bəlkə də birincisi, müştərilər tərəfindən edilən şikayətlər və müəssisələrin bu şikayətlərə göstərdiyi münasibətdir. Rəqabət mühitinin sürətlə genişləndiyi bir zamanda müştəriyə qarşı xüsusi diqqət göstərilməlidir. İnsanlar artıq məhsulun (və ya xidmətin) qiyməti və keyfiyyətindən çox, həmin məhsulun hansı müəssisə tərəfindən istehsal olunduğu və ya hansı ticarət şəbəkəsində satıldığı ilə maraqlanırlar. "Marka" və "brend" dediyimiz anlayışların formalaşmasında bu marağın böyük rolu var. Bu məsələ mühafizəkar cəmiyyətlərdə, o cümlədən Azərbaycanda daha qabarıq şəkildə özünü büruzə verir. Azərbaycanda məhsulun qiymətindən və keyfiyyətindən çox, onu satan müəssisənin və ya sahibkarın nə qədər etibarlı və güvənilir olması önəmlidir. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycanda "Bəy verən atın dişinə baxmazlar" məsəli kifayət qədər aktualdır. Bu o deməkdir ki, insanlar maldan çox onu təqdim edənə diqqət yetirirlər – yəni, "aldıqları ata deyil, atın sahibinə baxırlar."
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan iqtisadçı-ekspert Emin Qəribli qeyd edib ki, Azərbaycanda istehsalçıların hüquqları yüksək səviyyədə qorunur. Onun sözlərinə görə, bu günlərdə vergi sahəsində ixtisaslaşmaların daha ciddi şəkildə aparılacağı gözlənilir:
Müştəri hər zaman haqlıdırmı?-İstehsalçı hüquqlarını qoruya bilirikmi?"İxtisaslaşmanın güclənməsi işlərlə daha detallı məşğul olunmasına gətirib çıxaracaq. Təbii ki, burada hüquq-mühafizə orqanları da istehsal müəssisələrinə dəstək olur. Əgər hər hansı bir istehsal müəssisəsi müştərilər tərəfindən hüquqlarının pozulmasından narazıdırsa, mütləq bu orqanlara müraciət etməlidir", – deyə ekspert bildirib.