"İran-Azərbaycan münasibətlərində artıq çox ciddi inkişaf perespektivləri mövcuddur"-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian Azərbaycana rəsmi səfər edib. Bu səfər nəticəsində iki qonşu ölkə arasında münasibətlərin yeni bir səhifəsinin açılacağı gözlənilir. Bu, Cənubi Qafqazın geosiyasi mənzərəsinin sürətlə dəyişdiyi, iqtisadi maraqların və strateji hesablamaların bütün oyunçulardan daha çox çeviklik və uzaqgörənlik tələb etdiyi bir dövrə təsadüf edir.
İran Prezidentinin Azərbaycana səfəri iki ölkə arasındakı münasibətlərdə hansı dəyişikliklərin baş verəcəyini gündəmə gətirir?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirdi ki, İran-Azərbaycan münasibətlərində artıq çox ciddi inkişaf perespektivləri mövcuddur. Xüsusilə, İran rəsmilərinin son dövrlərdə Azərbaycana səfərlərinin sayının artması qarşılıqlı iki ölkənin əlaqələri bir üst mərhələyə daşımaqla bağlı ortaya iradə qoyması Azərbaycan-İran münasibətlərinin nə qədər inkişaf etdiyini, eyni zamanda bu münasibətlərin bundan sonra da inkişaf perespektivlərinə fokuslanacağını söyləməyimizə əsaslar verir:
"Azərbaycan və İran iqtisadi ticarət baxımından fəal əməkdaşlığa malikdir, bir çox beynəlxalq təşkilatlarda İranla birlikdə təmsil olunuruq, həmçinin bu gün region üçün əhəmiyyətli olan "3+3" platformasının Azərbaycanın ideyası ilə yaradılması və təşviq edilməsinə İran da dəstək olur. Həmçinin Azərbaycanla İran arasında Azərbaycandan Naxçıvana İran ərazisindən istifadə etməklə keçidlə bağlı razılaşmalar mövcuddur.
İrandan Azərbaycana qarşı bəzi din xadimlərinin, yaxud siyasətçilərin verdiyi neqativ açıqlamalar iki ölkə münasibətlərinin ruhuna uyğun deyil. İran prezidenti Pezeşkianın Azərbaycanla bağlı fikirləri və səfəri Azərbaycan-İran münasibətləri üçün yeni bir mərhələ ola bilər. İran prezidenti Məsud Pezeşkianın Azərbaycana bu səfəri çox böyük əhəmiyyətə malikdir. İki ölkə arasında tarixi əlaqələr mövcuddur, eyni zamanda biz bir çox sahələrdə İranla Azərbaycan münasibətlərindəki artan dinamik rəqəmləri və iqtisadi göstəriciləri də unutmamalıyıq".