Tanınmış müğənnilərə Zelenskidən sərt CƏZA - Siyahıda kimlər var?
Tanınmış müğənnilərə Zelenskidən sərt CƏZA - Siyahıda kimlər var?Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski 20 rusiyalı sənətçi, idmançı və mədəniyyət xadiminə qarşı sanksiya tətbiq etməklə Rusiya ilə davam edən münaqişədə mühüm addım atıb.
Milli.Az xəbər verir ki, 2025-ci il aprelin 18-də elan edilən bu addım Ukrayna hökumətinin Rusiyanın Ukraynaya təcavüzünə dəstək kimi qəbul etdiyinə qarşı mübarizə aparmaq üçün daha geniş strategiyanın bir hissəsidir.
Fərmana əsasən, Ukrayna Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının (MDC) qərarı əsasında həyata keçirilir və aktivlərin bloklanması, ticarət və biznes fəaliyyətinin qadağan edilməsi, daşınmaz əmlakın alınmasının qarşısının alınması və siyahıda olanların dövlət mükafatlarının ləğv edilməsi məqsədi daşıyır.
Sanksiyaya məruz qalan şəxslərin siyahısına aktyor Nikita Djiqurda, müğənni Yaroslav Dronov (ŞAMAN kimi tanınır), aktyor Yuri Kuklaçev, qılıncoynadan Sofiya Velikaya və rok musiqiçisi İqor Sukaçev kimi aktyorlar, musiqiçilər və idmançılar daxildir. Siyahıda digər diqqət çəkən adlar boksçu Denis Lebedev, teatr aktyoru Yevgeni Mironov, balet artisti Nikolay Tsiskaridze və Olimpiya çempionu Yelena Vyalbedir.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin noyabrında Zelenski münaqişədə Rusiyaya verdiyi dəstəyə görə satqın kimi qiymətləndirilən bir neçə yüksək profilli şəxsi hədəf alan bir fərman imzalamışdı. Bu, Rusiya müğənniləri Nikolay Baskov, Filipp Kirkorov və Aleksandr Malininin Ukraynanın xalq artisti titullarından məhrum edilməsini, eyni şəkildə müharibəni dəstəkləyən digər ukraynalı sənətçilərin də iştirakını əhatə edirdi.