Bakıda yağan intensiv yağışlar 100 ilin nadir hadisələrindən biridir – Ekoloqdan AÇIQLAMA
Azərbaycan dünyanın təbii fəlakətlərə ən çox məruz qalan regionlarından biridir. Miqyasına, əhatə dairəsinə və dağıdıcı təsirlərinə görə sellər və daşqınlar xüsusilə təhlükəli hesab olunur. Son günlərdə ölkə ərazisində yağan güclü yağışlar və törətdiyi fəsadlar da bunun bariz nümunəsidir.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan ekoloq Rövşən Abbasov bildirib ki, bu il yağan yağışlar gözlənilməz olub və normadan dəfələrlə artıq qeydə alınıb:
"Aprel ayında yağıntıların miqdarı adətən 20-25 millimetr olurdu. Lakin bu il 75-85 millimetrə qədər yüksəldi. Əlbəttə ki, bunu ekstremal hadisə saymaq olar. Azərbaycanın Abşeron yarımadası çox yağıntı düşən ərazilərdən sayılmır. Son 100 ilin statistikasına baxsaq, bu cür yağışlar sadəcə iki dəfə müşahidə olunub. Yəni bu, nadir təbiət hadisələrindən biridir."
Ekoloq qeyd edib ki, bütün məsuliyyəti təbiətin üzərinə atmaq düzgün deyil. Onun sözlərinə görə, infrastruktur məsələlərində də ciddi addımlar atılmalıdır:
"Yağışa hazırlıq səviyyəsini artırmaq mütləqdir. Bakının relyefi elədir ki, burada yağan yağışlar tez bir zamanda axına çevrilərək güclü sellərə səbəb ola bilir. Yağıntının intensiv olduğu ərazilərdə yağış sularını toplayan qurğuların quraşdırılması zəruridir. Bu məsələlər xüsusilə yol tikintisi layihələrində nəzərə alınmalıdır. Əks halda, gələcəkdə faciəvi nəticələrlə qarşılaşa bilərik."