Paşinyanın "mehriban" çıxışı sülhə ümid verir – Bəs ona etibar etmək olarmı?
Paşinyanın "mehriban" çıxışı sülhə ümid verir – Bəs ona etibar etmək olarmı?Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi XX əsr tarixinin ən faciəli qarşıdurmalarından biri kimi yadda qalıb. Bu münaqişənin nəticələri milyonlarla azərbaycanlının həyatına və taleyinə dərin təsir göstərib.
Bu günlərdə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Azərbaycanla münasibətlərin yaxşılaşacağına dair verdiyi "mehriban" mesajlar sülh sazişinin ölkəmizin istədiyi şərtlər çərçivəsində imzalanacağına ümid yaradır.
Lakin sual yaranır: Paşinyana bu çıxışından sonra etibar etmək olarmı?
Siyasi ekspertlərə görə, Paşinyanın sülhdən danışması fonunda Ermənistanın Azərbaycanla sərhəddə hərbi aktivliyi, rəsmi İrəvanın sülhə deyil, daha çox zaman qazanmağa və manipulyasiyaya çalışdığını göstərir. Çünki Ermənistanın tarix boyu sərgilədiyi siyasi davranışlar onun qətiyyətli və davamlı sülh mövqeyi tutmadığını ortaya qoyur.
Bəzi politoloqlar isə hesab edir ki, Ermənistan bu gün həm beynəlxalq dəstəkdən məhrum olmaq təhlükəsi ilə üz-üzədir, həm də daxili təzyiqlər səbəbindən sülhü yeganə çıxış yolu kimi təqdim etməyə məcburdur. Bu isə rəsmi İrəvanın ritorikasını dəyişməsinə səbəb olub.
Bütün hallarda Azərbaycanın prinsipləri və qırmızı xətləri açıq və dəyişməz olaraq qalır: sülh yalnız Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam şəkildə tanındığı halda mümkündür.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Elçin Xalidbəyli bildirib ki, Ermənistana və bu ölkəni idarə edən istənilən siyasi qüvvəyə inanmaq sadəlövhlük olardı. Çünki erməni xisləti və təfəkkürü türklərə, o cümlədən azərbaycanlılara qarşı nifrət üzərində formalaşıb. Ermənistanın siyasi hədəfləri bu dövlətin Azərbaycana qarşı mübarizə üçün qurulduğunu göstərir.
Politoloqun sözlərinə görə, Ermənistanda hansı qüvvənin hakimiyyətdə olmasından asılı olmayaraq – bu, Paşinyan hakimiyyətinə də aiddir – onların vədlərinə və tez-tez dəyişən mövqelərinə inanmaq olmaz:
"Azərbaycan da Ermənistana etibar etmir. Rəsmi Bakı bütün məsələləri hüquqi yolla həll etməyə çalışır və bu baxımdan Azərbaycan dövlətinin siyasəti tamamilə doğrudur."
Elçin Xalidbəyli qeyd edib ki, Paşinyanın son açıqlamaları siyasi manipulyasiyalardan başqa bir şey deyil:
Paşinyanın "mehriban" çıxışı sülhə ümid verir – Bəs ona etibar etmək olarmı?"Baş nazir Paşinyan şəxsən siyasi manipulyasiyalarla məşğuldur. Bir tərəfdən sülhdən danışır, digər tərəfdən isə Azərbaycanla sərhəddə hərbi qüvvə cəmləşdirir. Ermənistanın hansı şəraitdə sülhə və ya savaşa ehtiyacı olarsa, o istiqamətdə hərəkət edir. Bu isə onların xain xislətindən əl çəkmədiyini göstərir."
Politoloq bildirib ki, Paşinyanın son vaxtlar sülhlə bağlı açıqlamalar verməsi və sülh sazişinə açıq olduğunu bildirməsi, Ermənistanın ağır vəziyyətə düşməsinin göstəricisidir:
"Qərbə inteqrasiya siyasəti iflasa uğrayıb. Rusiyaya qarşı sərgilədiyi münasibət ona ciddi problemlər yaradıb. Hazırda Ermənistan qeyri-müəyyən bir durumda qalıb və həm Qərbə, həm də Rusiyaya tərəf yönəlməkdə çətinlik çəkir. Beynəlxalq himayədarlarının dəstəyi də getdikcə zəifləyir."
Ekspert hesab edir ki, əgər vəziyyət belə davam edərsə, Ermənistan tamamilə dəstəksiz qalacaq və Azərbaycanın qarşısında duruş gətirə bilməyəcək:
"Bu səbəbdən sülh tezislərini gündəmdə saxlayaraq eyni zamanda savaşa da hazırlaşırlar. Lakin bu da bir hiyləgərlikdir. Ermənistan sülh sazişi imzalanacağı halda Azərbaycanın əsas iki şərtindən yayınmağa çalışır."
Elçin Xalidbəylinin fikrincə, Ermənistan konstitusiyasını dəyişməkdə maraqlı deyil və sadəcə bəyanatlarla kifayətlənir:
"Hazırda Ermənistan xaotik şəkildə mövqeyini dəyişir, yəni qeyri-sabit və ziddiyyətli bir xarici siyasət yürüdür. Hər kəsdən dəstək almağa çalışır, lakin real nəticə əldə edə bilmir. Bu baxımdan Ermənistan üçün çətin dövr başlayıb. Nəticə etibarilə Ermənistan Azərbaycanın şərtləri daxilində sülh sazişini imzalamağa məhkumdur."