"Prezidentin bu ismarıcı region dövlətlərinə münasibətdə fərqli mövqe sərgiləyən Avropa Birliyinin dövlətlərinə ünvanlanıb" - Politoloq
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Gürcüstanın Prezidenti Mixeil Kavelaşvili ilə mətbuata bəyanatında bildirib ki, bu gün əgər biz Avropanın enerji təhlükəsizliyi haqqında danışırıqsa, bunu Azərbaycansız, Gürcüstansız təsəvvür etmək mümkün deyil.
Politoloq Elşən Manafov BiG.AZ-a bildirib ki, Azərbaycan Prezidentinin bu ismarıcı region dövlətlərinə münasibətdə fərqli mövqe sərgiləyən Avropa Birliyinin bəzi dövlətlərinə ünvanlanıb:
"Müasir dünyada enerji təhlükəsizliyi dövlətlərin milli təhlükəsizliyinin və suveren siyasət yeritməsinin ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilib.Hazırda Avropa Birliyi bunu daha çox anlamağa başlayıb.ABŞ də Bayden hökumətinin təzyiqləri nəticəsində ucuz Rusiya qazından məhrum olan və ya rus qazının istehlakını məhdudlaşdırmaq məcburiyyətində qalan AB sonradan ABŞ-nin sıxılmış qazını daha baha qiymətlərə almaq məcburiyyətində qaldı.Bu enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlərə AB dövlətlərini daha həssas yanaşmaq məcburiyyəti qarşısında qoyur.
Azərbaycan istənilən ölkə ilə enerji sövdələşməsi sahəsində əməkdaşlığında etibarlı tərəfdaş kimi tanınır.Hazırda Avropa bazarlarında qaz istehlakına tələbatın artdığı şəraitdə Azərbaycana da maraq artıb.Bəllidir ki,hələ 2013-ci ildə Azərbaycan və AB arasında Cənubi Qafqaz qaz dəhlizi ilə Azərbaycan qazının AB-nin 8 ölkəsinə ixracatını nəzərdə tutan müqavilə 25 il müddətinə imzalanıb.Azərbaycan bu kəmərlə ixrac edilən qazın həcminin artırılması ilə bağlı öhdəliklər də götürüb.Avropanın enerji təhlükəsizliyində oynadığı rola baxmayaraq Azərbaycanın bəlli Avropa institutları tərəfindən haqsız olaraq təzyiqlərə məruz qalması(Azərbaycanı Dağlıq Qarabağda ermənilərə qarşı etnik təmizləmə siyasətinin həyata keçirilməsində ittuham edən qətnamə,Avropa Şurası Parlament Assableyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin səsvermə hüququndan məhrum edilməsi,Ermənistanın silahlandırılmasında AB-nin bəlli dövlətlərinin rolu və s. təəssüf doğurmaqla yanaşı,rəsmi Bakını da adekvat addımlar atmaq məcburiyyəti qarşısında qoyur. Buna görə rəsmi Bakı Avropa Məhkəmələrinin Azərbaycanla bağlı qərarlarının icra edilməyəcəyini bəyan edir.Azərbaycan qazının Avropa Birliyi ölkələrinə daşınmasında Gürcüstan Respublikasının tranzit ölkə rolunda çıxış etməsi də bəllidir.
AB isə keçən il Gürcüstanda keçirilmiş parlament seçkilərindən sonra bu ölkənin qanunverici və ali icraedici hakimiyyət qurumlarının qeyri-legetim olduğunu,rəsmi Tiflisi yenidən seçkilər keçirməyə çağırmaqla bu ölkənin daxili işlərinə müdaxilə edir. Gürcüstanda qərbyönümlü müxalifətin hakimiyyətə qayıtmasına çalışmaqla bu ölkəni növbəti dəfə Rusiyaya qarşı müharibəyə sürükləmək istəyir. Bu isə regionda sülh və sabitliklə bağlı problemlərin daha da artmasına səbəb ola bilər.
Azərbaycan Prezidentinin məlum çağırışında AB ölkələrinə bu amillərin nəzərə alınması ilə bağlı tövsiyyələr olmaqla AB-nə Azərbaycanla qaz tədarükü sahəsində uzunmüddətli müqavilələrin imzalanmasına və bəlli layihələrin maliyyə təminatı ilə bağlı məsələlər ətraflnda düşünməyə də mesajlar var".