"Paşinyanın qeyri-səmimiliyi bir daha özünü qabarıq şəkildə biruzə verir" - Politoloq
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan bildirib ki Azərbaycan və Ermənistan arasında müharibə olmayacaq - bunun üçün heç bir əsas yoxdur, sülh olacaq.Baş nazir sülh gündəliyini təhlükə altına qoya biləcək bəyanatlar verməməyə çağırıb.
Politoloq Elşən Manafov BiG.AZ-a bildirib ki, Paşinyanın qeyri-səmimiliyi bir daha özünü qabarıq şəkildə biruzə verir:
"Paşinyan Azərbaycanın narahatlığı üçün əsas olan hadisələrin mahiyyətinə rəsmi İrəvanın vardığını və bu narahatlığın aradan qaldırılması üçün sülh müqaviləsinin imzalanmasını təklif edir. Bu zaman Paşinyanın qeyri-səmimiliyi bir daha özünü qabarıq şəkildə biruzə verir.Əvvəla,məsələ rəsmi Bakının narahatlığında deyil,onun Ermənistana etimad etməməsində,prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi etimadın 0 dərəcə olmasındadır ki,bunun da əsas səbəbi yenə də rəsmi İrəvanın danışıqlara münasibətdə sərgilədiyi mövqe onun ikili siyasətidir.Paşinyan rəsmi Bakıya sülh müqaviləsini imzalayıb ratifikasiya etməyi,Ermənistanın əsas qanununda Azərbaycana ərazi iddiaları ilə bağlı məsələləri isə bu ölkədə keçiriləcək referendumun ixtiyarına buraxmağı təklif edir.Erməni cəmiyyətinin mütləq əksəriyyətinin millətçilik azarına mübtəla olduğu bir şəraitdə isə referendumda Azərbaycanı qane edəcək məsələlərin öz həllini tapacağına ümid etmək sadəlövlük olardı.Digər tərəfdən referendumun 2027-ci ildə keçiriləcəyini nəzərə alsaq,Ermənistanda seçkilər nəticəsində hakimiyyətə gələcək radikal,millətçi dairələrin bu müddət ərzində sülh müqaviləsinin şərtlərinə əməl edəcəyi də inandırıcı deyil. Bu isə müqavilənin perspektiv hüquqi və siyasi əhəmiyyətinin sual altında qalması deməkdir.Ən nəhayət Paşinyan Konstltusiyanın şərhini Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsinin öhdəsinə buraxmağı məsləhət görür ki,Ermənistanın hüquq və siyasi istibleşmentinə etimadın olmadığı bir şəraitdə rəsmi Bakının bu təklifləri qəbul etməyəcəyi birmənalıdır.Azərbaycanın mövqeyi bəllidir.İlk əvvəl referendum keçirilməli,bizə münasibətdə ərazi iddialarından Ermənistan hüquqi müstəvidə imtina etməli və yalnız bundan sonra sülh müqaviləsi imzalana,sərhədlərin denansifikasiyası keçirilə bilər".