"Ermənistanın Sülh Təsəvvürü: Təxribatlar və Beynəlxalq İctimaiyyətin Aldadılması"
Bir yandan Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişi mətninin razılaşdırılması üzrə danışıqların başa çatdığı bildirilir, dünyanın müxtəlif ölkə və təşkilatlarının rəhbərlərindən bununla bağlı təbriklər eşidilir, pozitiv fikirlər ifadə olunur, digər tərəfdən isə Ermənistanın silahlı qüvvələri şərti sərhəddə, qoşunların təmas xəttində atəşkəsi pozurlar.
Hələ baş nazir Nikol Paşinyan region ölkələrinin rəhbərlərinə barış sazişi mətni barədə məlumat xarakterli telefon zəngləri də edir. İndi necə başa düşək, hansı nəticəni çıxaraq?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Tural İsmayılov bildirib ki, son bir ay ərzində Ermənistan hökumətinin Azərbaycana qarşı təxribatlar törətməsi bir daha onu sübut edir ki, bu ölkənin Azərbaycanla sülh müqaviləsi bağlaması, eyni zamanda beynəlxalq əməkdaşlıq haqqında dünya ictimaiyyətini aldatmağa çalışan blefləri və manevrləri boşdur:
"Ermənistan reallıqda heç bir formada sülhə və əməkdaşlığa gəlməyən bir ölkədir. Bunun nəticəsidir ki, artıq Ermənistan demək olar ki, hər gün siyasi gərginlik yaradır. Sülh və etimad mühitinin formalaşması üçün üzərinə düşən heç bir öhdəliyi yerinə yetirmir. İstənilən halda fasiləsiz şəkildə Ermənistanın atəşkəsi pozması onun özünə çox böyük bir zərbə vurur. Cənab Prezident ADA Universitetində keçiriləcək forumda da qeyd etdi ki, bu gün Ermənistanın dalan dövləti vəziyyətinə düşməyinin ən böyük günahkarı bu ölkənin özüdür. Ermənistanın vaxtında adekvat və sülhpərvər mövqe ortaya qoymaması onun vəziyyətinin daha da pisləşməsinə və acınacaqlı hala gəlib çıxmasına səbəb olub".