Məktəbli avtobusları layihəsi və təhsildəki vacib məsələlər
Məktəb avtobusları, şagirdlərin məktəbə və evə təhlükəsiz şəkildə daşınmasını təmin edən xüsusi nəqliyyat vasitələridir. Bu avtobuslar, çoxsaylı şagirdləri eyni vaxtda daşıdığı üçün, fərdi avtomobillərin sayını azaldır, bu da hava çirklənməsini, tıxacları və enerji sərfini azaldır. Bu, şəhər ətrafında ekoloji vəziyyəti yaxşılaşdırır. Şagirdlər məktəb avtobusunda digər həmyaşıdları ilə bir arada olduqları üçün sosial əlaqələr qurur, dostluqlar inkişaf edir və birgə fəaliyyətlərə iştirak edirlər. Bu da onların psixoloji inkişafına müsbət təsir göstərir.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən təhsil eksperti Elşən Qafarov bildirib ki, məktəbli avtobusu layihəsi xüsusi bir kəşf deyil. Elm və Təhsil Nazirliyi vaxtaşırı olaraq müəyyən bürokratik fikirlər ortaya ataraq diqqəti təhsildə baş verən problemlərdən uzaqlaşdırmaq istəyir. Ölkədə 4252 məktəb, 34 özəl məktəb var. Özəl məktəblərin çoxunda belə avtobuslar mövcuddur. Xarici ölkələrdə məktəb avtobuslarında orada fəaliyyət göstərən məktəb şurası təşkil edir:
"Burada sual doğuran məqam başqadır: Məktəbli avtobusları hansı vəsait hesabına alınacaq? 4252 məktəbin hansında məktəbli avtobusu olacaq? Elə məktəblər var ki, 2 min şagird təhsil alır. Bu cür məktəblərə neçə ədəd avtobus veriləcək? Avtobuslara texniki qulluq necə göstəriləcək? Yanacaq problemi necə həll olunacaq? Valideynlər uşaqların avtobuslarla aparılmasına görə pul ödəyəcəkmi?
Hazırda müəllimlər valideynlərdən 20 manatdan pul yığırlar. Bu da məcburi ödəniş olduğunu deyirlər. Müəllimlərə deyirlər ki, siz valideynlərdən pul almasanız, əməkhaqqı almayacaqsınız. Bu avtobus məsələsində də xüsusi ödənişlər olacaqmı?
Avtobus məsələlərində bu cür suallar doğur. Hazırda təhsildə avtobus problemindən daha böyük olan məsələlər var. Ölkənin təhsil sistemində tərbiyə problemi ümumilikdə dağılıb. Psixoloji iş tamamilə darmadağın edilib. Tədris prosesi bərbad haldadır. Məktəblərdə yuxarı sinif şagirdləri dərsə gəlmir. Digər neqativ hallar baş alıb gedir. Ölkə təhsili təlimlərdən və layihələrdən ibarət olub. Bu problemlərə diqqət çəkmək lazımdır. Biz məktəbli layihəsini həyata keçirməliyik. Bu layihəni necə, nə cür, hansı formada həyata keçirməliyik? Bu işlərin mexanizmi deyilmirsə, yenə də təhsildə olan problemlərdən fikir yayındırıldığı ortadadır".
Xəbərlər Baxılıb: 1029 Tarix: 09 aprel 2025
17.02.2026 435 Kosmosda keçən 286 günün "hesabı": NASA astronavtları nə qədər qazanır?
17.02.2026 133 Kommunal xidmətlər bahalaşacaq?