Azərbaycanda qadınları SEVİNDİRƏCƏK XƏBƏR
Azərbaycanda qadınları SEVİNDİRƏCƏK XƏBƏRAzərbaycanda son dövrlər müzakirəyə çıxarılan təkliflərdən biri qadınların pensiyaya çıxma yaşının ailədəki uşaq sayı ilə əlaqələndirilməsi ilə bağlıdır.
BAKU.WS-in məlumatına görə, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin üzvü Vüqar Bayramovun irəli sürdüyü bu təşəbbüs çoxuşaqlı anaların daha tez pensiyaya çıxmasını nəzərdə tutur.
Bəs bu praktika başqa ölkələrdə necə tənzimlənir? Gəlin beynəlxalq təcrübəyə nəzər salaq.
Fransa
Fransada çoxuşaqlı analar üçün pensiyaya çıxmaqla bağlı güzəştlər mövcuddur. Əgər qadın üç və daha artıq uşaq böyüdübsə, 62 yaşından əvvəl də pensiyaya çıxa bilər. Bundan əlavə, uşaqlara görə qadınlara əlavə pensiya bonusları verilir.
Rusiya
Rusiyada da oxşar qaydalar tətbiq olunur. Beş və daha çox uşaq böyüdən qadınlar 50 yaşında pensiyaya çıxa bilərlər. Əsas şərtlərdən biri odur ki, ana uşaqlara 8 yaşına qədər şəxsən qulluq etmiş olmalıdır.
Macarıstan
Macarıstan 2020-ci ildən etibarən "Anaların pensiyası" adlı proqramı tətbiq edir. Dörd və ya daha çox uşaq dünyaya gətirib böyüdən qadınlar yaşa bağlı məhdudiyyət olmadan pensiya ala bilirlər. Bu, ölkədə doğum səviyyəsini artırmaq məqsədi daşıyan təşviq tədbiridir.
Almaniya
Almaniyada uşaqlara görə pensiyaya çıxma yaşı dəyişməsə də, qadınlar hər bir uşaq üçün əlavə pensiya balı qazanır. Bu balar pensiyanın ümumi məbləğini artırır. Lakin yaş həddi sabit qalır – hazırda bu 66 yaşa qədər artırılıb.
Beynəlxalq təcrübə göstərir ki, bir çox ölkələr çoxuşaqlı anaları dəstəkləmək üçün pensiya sistemində güzəştlər tətbiq edir. Lakin bu güzəştlərin forması müxtəlifdir: bəzi ölkələr yaş həddini azaldır, bəziləri isə pensiyanın məbləğini artırır.
Azərbaycan üçün də bu model maraqlı və sosial baxımdan vacib ola bilər. Ölkədə doğum səviyyəsini qorumaq, çoxuşaqlı ailələri stimullaşdırmaq və qadınların sosial rifahını yaxşılaşdırmaq baxımından belə bir təşəbbüs zamanın tələbi hesab edilə bilər.