Azərbaycanda nağdsız ödənişlərin məbləği fevralda 30 % artıb
Azərbaycanda nağdsız ödənişlərin məbləği fevralda 30 % artıbBu ilin fevral ayında Azərbaycanda nağdsız ödənişlərin məbləği ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 30 % artaraq - 7 milyard 133 milyon manat təşkil edib.
"Report" Azərbaycan Mərkəzi Bankına (AMB) istinadən xəbər verir ki, bunun 6 milyard 210 milyon manatı (87,1 %-i) elektron ticarətin payına düşüb.
Ödənişlərin 918 milyon manatı POS-terminallar, 3,3 milyon manatı isə özünə xidmət terminalları vasitəsilə həyata keçirilib.
Ötən ay ödəniş kartları ilə nağdsız ölkədaxili əməliyyatların həcmi kart əməliyyatlarının həcminin 67,5 %-ni təşkil edib.
Bu il martın 1-nə Azərbaycanda ödəniş kartlarının sayı 20 milyon 239 min ədəd təşkil edib. Bu, aylıq müqayisədə 1,4 %, ilin əvvəli ilə müqayisədə 1,7 %, ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 16,7 % çoxdur.
Son 1 ildə ölkədə debet kartlarının sayı 19,2 % artaraq 17,975 milyona, kredit kartlarının sayı isə 0,1 % artaraq 2,264 milyona çatıb. Fevralda bu kartlar üzrə dövriyyənin məbləği müvafiq olaraq 10,177 milyard manat (illik müqayisədə 18 % çox) və 795 milyon manat (27,2 % çox) təşkil edib.
Hesabat dövründə ölkədə bankomatların sayı 7,1 %, POS-terminalların sayı isə 37,4 % artaraq müvafiq olaraq 3 358 ədəd (Bakı üzrə 1 798 ədəd) və 124 339 ədəd (Bakı üzrə 75 399 ədəd) təşkil edib.
Hazırda beynəlxalq ödəniş sistemlərinin 3 əsas növü var: kart, elektron və universal ödəniş sistemləri. Dünyada daha çox populyar olan 5 beynəlxalq kart ödəniş sistemi mövcuddur - "Visa İnternational", "MasterCard İnternational", "American Express", "Diners Club İnternational" və "JCB Card"dır. Bu maliyyə nəhəngləri Azərbaycan bankları ilə də əməkdaşlıq edir.