"Vərəsə üçün bank borclarının ödənilməsi heç bir halda məcburi xarakter daşımır"-EKSPERTDƏN AÇIQLAMA
"Vərəsə üçün bank borclarının ödənilməsi heç bir halda məcburi xarakter daşımır"-EKSPERTDƏN AÇIQLAMAHər birimizə pul lazım olduqda yada düşən ilk yer banklardır. Banklar isə kredit verərkən bir neçə risk faktorunu önləm alır. Məsələn borc götürən şəxs vəfat etdikdə kreditin aqibəti necə olur?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan bank eksperti Asif İbrahimov bildirib ki, banklardan kredit götürmüş şəxs vəfat etdikdə, onun zamini və ya vərəsəsi yoxdursa, bu halda tətbiq olunan qaydalar Mülki Məcəllə ilə tənzimlənir. Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə əsasən, kredit verən və alan şəxslər arasında bağlanmış müqavilə şərtlərinə görə, vəfat etmiş şəxsin bütün kredit borcları onun vərəsəsinin üzərinə keçir. Lakin bu borcların ödənilməsi heç bir halda məcburi xarakter daşımır. Borclar yalnız könüllü şəkildə qəbul olunmalı və ödənilməlidir:
"Vərəsə üçün bank borclarının ödənilməsi heç bir halda məcburi xarakter daşımır"-EKSPERTDƏN AÇIQLAMA"Bir çox hallarda banklar yüksək məbləğdə kredit verdikdə həmin məbləği sığortalayırlar. Bu zaman sığorta haqqı da tez-tez kredit məbləğindən çıxılır.
Banklar kredit verməzdən əvvəl risklərin qiymətləndirilməsi ilə məşğul olan xüsusi qurumlar vasitəsilə müraciət edən şəxsin maliyyə və fərdi göstəricilərini təhlil edirlər. Bu təhlildə yaş amili də nəzərə alınır. Yaşı daha çox olan Azərbaycan vətəndaşlarına banklar kredit verməkdən imtina edə bilərlər".