Süni intellekt dünyanın sonunu proqnozlaşdırdı - Qiyamət yaxınlaşır?
Qabaqcıl superkompüter "World One" bu əsrin ortalarına qədər qlobal fəlakətin baş verməsi ehtimalı ilə bağlı həyəcanverici proqnoz verib.
BAKU.WS-in FederalPress-ə istinadən verdiyi məlumata görə, süni intellekt planetin demoqrafik məlumatları və çirklənmə göstəricilərini təhlil edərək məyusedici nəticələrə gəlib.
Elektron beynin hesablamalarına görə, 2040-cı ilə qədər Yer kürəsində həyat şəraiti əhəmiyyətli dərəcədə pisləşəcək və on ildən sonra bəşəriyyət fəlakətli nəticələrə səbəb ola biləcək kəskin su və digər həyati resursların çatışmazlığı ilə qarşılaşacaq.
Bəşəriyyəti nə təhdid edir?
Sivilizasiya üçün təhlükə təkcə potensial nüvə münaqişələri ilə deyil, həm də təbii fəlakətlər - dağıdıcı sunamilər, ekstremal quraqlıqlar, genişmiqyaslı daşqınlar və iqlim dəyişikliyi səbəbindən tezliyi artan vulkan püskürmələri ilə də yaranır.
Klimatoloqlar həm orta temperaturun yüksəlməsi, həm də yeni buz dövrünün paradoksal ehtimalı barədə xəbərdarlıq edirlər. Elmi ictimaiyyət süni intellektin proqnozunu haqlı sayır.
Son tədqiqatlar göstərir ki, 2080-ci ilə qədər qlobal istiləşmə heyvanların kütləvi məhvinə və əhəmiyyətli insan itkilərinə səbəb ola bilər. Antarktida faunası xüsusilə həssasdır - mütəxəssislərin fikrincə, 2100-cü ilə qədər Antarktida növlərinin 97% -i yox ola bilər.
Mütəxəssislər iqlim dəyişikliyinin əsrin sonuna qədər bir milyard insanın ölümünə səbəb ola biləcəyini proqnozlaşdırır və resurslardan davamlı istifadəyə və enerji istehlakını azaltmağa çağırır.
Dünyanın sonu üçün elmi ssenarilər?
Alimlər qlobal fəlakət üçün ən çox ehtimal olunan ssenarilərdən bir neçəsini müəyyən edirlər: oksigen səviyyəsinin kritik azalması, asteroidlə toqquşma və günəş aktivliyində dəyişikliklər.
Digər təhdidlərə süni şəkildə yaradılmış viruslardan istifadə edən bioterrorizm və qlobal hərbi münaqişələr daxildir.
İlon Mask yaxın illərdə insan ağlını üstələyə və insanları manipulyasiya etməyi öyrənə biləcək süni intellektin inkişafının təhlükələri barədə xəbərdarlıq edir. Onun tərəfdarları öz-özünə öyrənmə sistemlərinin yaradıcılarının nəzarətindən qaça biləcəyindən qorxurlar.
Xəbərlər Baxılıb: 996 Tarix: 04 aprel 2025
12:07 110 Dünyada 70 milyon, Azərbaycanda 5000 nəfərin xəstəliyi - Autizm nədir?