Vegisini ödəyə bilməyən sahibkarlara hansı güzəştlər edilir?-VƏKİLDƏN AÇIQLAMA
Vegisini ödəyə bilməyən sahibkarlara hansı güzəştlər edilir?-VƏKİLDƏN AÇIQLAMAVergi Məcəlləsinin 85.1-ci maddəsində hər bir verginin ödənilmə müddətləri müəyyən edilib. Vergilərin müəyyən edilmiş müddətlərinin dəyişdirilməsi yalnız bu Məcəllədə qeyd olunmuş qaydada həyata keçirilə bilər.
Vergi ödəyiciləri yəni sahibkarlar müflis olubsa, qanun hansı güzəştləri edir?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən vəkil Rəşad Əliyev bildirib ki, "Müflisləşmə və iflas haqqında" Qanunun 3-cü maddsində ödəmə qabiliyyətsizliyi anlayışının məzmunu verilmişdir. Bu normaya əsasən, borclu ödəmə qabiliyyəti olmadığı halda iflas prosesinə məruz qalır:
Vegisini ödəyə bilməyən sahibkarlara hansı güzəştlər edilir?-VƏKİLDƏN AÇIQLAMA"Borclu o halda ödəmə qabiliyyəti olmayan sayılır ki, bunu özü təsdiq etsin, yaxud məhkəmə və ya kreditorlar müəyyən etsin ki:
a) borclu həyata və ya sağlamlığa vurulmuş zərərin ödənilməsi, alimentin tutulması, əmək və onunla bağlı münasibətlərindən yaranan öhdəliklər üzrə, müəlliflik müqaviləsinə görə ödənilən haqlar ilə bağlı kreditorlar qarşısında öhdəliklərini icra müddəti başladığı andan etibarən ardıcıl 2 (iki) ay ərzində tam icra etməmişdir;
b) borclu vergilər (faizlər və tətbiq edilmiş maliyyə sanksiyaları) və başqa dövlət ödənişlərini onların hesablandığı gündən etibarən ardıcıl 10 (on) ay ərzində tam icra etməmişdir;
c) borclu digər kreditorlar qarşısında öhdəliklərini onun icrası üçün müəyyənləşdirilmiş müddətdə icra etməmişdir.
İflas haqqında iş üzrə ərizəyə məhkəmə baxır və müvafiq qərar çıxarır. Borclunun müflis elan olunması məqamından etibarən bütün məhkəmə araşdırmalarına və borcludan alınmalı məbləğlərin tutulması üçün digər hərəkətlərə son qoyulur, borcluya qarşı tələblər yalnız həmin Qanunda nəzərdə tutulan iflas prosesi çərçivəsində irəli sürülə bilər. Həmçinin qanunvericiliyə zidd olmayan hallarda bu məqamdan əvvəl borclunun əmlakına dair çıxarılmış hər hansı məhkəmə qərarlarının icrası dayandırılır. Əmlak inzibatçısı tərəfindən verilən səlahiyyətlər istisna olmaqla borclu müəssisənin müdiri bütün digər səlahiyyətlərini itirir. Borclu müəssisə öz əmlakı barəsində hər hansı sərəncam vermək və hərəkətlər etmək səlahiyyətlərini itirir.
Hüquqi şəxs öz öhdəlikləri üçün ona mənsub bütün əmlakla cavabdehdir və təsisçi yalnız nizamnamə kapitalına qoyduğu əmlak qədər müsuliyyət daşıyır. Təsərufat ortaqlıqlarında isə təsisçilərin əmlak məsuliyyəti daha böyük həcmdədir.
Borclunun əmlakını təşkil edən aktivlər növbəlik qaydasında bölünməlidir. Bbirinci növbədə iflas prosesinə çəkilən bütün məsrəflər və xərclər, ikinci növbədə həyata və ya sağlamlığa vurulmuş zərərin ödənilməsi haqqında tələblərin, habelə alimentlərin tutulması barəsində tələbləri ödənilir. Üçüncü növbədə əmək müqaviləsi ilə işləyən şəxslərə işdənçıxma müavinətlərinin və əmək haqqının ödənilməsi üzrə və müəlliflik müqaviləsinə görə haqların ödənilməsi barədə tələblər ödənilir, həm də bu tələblər borclunun müflisolma məqamından əvvəlki 6 ayadək müddətlə məhdudlaşdırılır.
Dövlət büdcəsinə, məcburi dövlət sosial sığorta haqları və işsizlikdən sığorta haqları üzrə büdcədənkənar dövlət fonduna, icbari tibbi sığorta haqları üzrə icbari tibbi sığorta fonduna və bələdiyyələrin büdcələrinə ödənişlər isə dördüncü növbədə ödənilir. Bu tələblər borclunun müflis elan olunması tarixindən əvvəlki bir il ərzində yaranmış öhdəlikləri əhatə edir. Daha sonra kredit təşkilatlarının, o cümlədən qeyri-rezidentlərin təminatsız borcları və onların faizləri barəsində tələbləri, təminatsız kreditorların tələbləri, sonda isə borclu müəssisənin mülkiyyətçilərinin tələbləri ödənilir".