"Pakistanla münasibətlərimiz qarşılıqlı inam,etimad,əməkdaşlıq müstəvisi üzərində qurulub" - Politoloq
Fevralın 24-də Bakıda Azərbaycan-Pakistan biznes forumu keçirilib.Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif biznes forumda çıxış ediblər.Azərbaycanla Pakistan müdafiə sənayesi sahəsində birgə istehsal müəssisələri yaratmaq üzərində işləyir.
Politoloq Elşən Manafov BiG.AZ-a bildirib ki,Pakistan Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini tanıyan ilk üç dövlətdən biri olub və ilk gündən münasibətlərimiz qarşılıqlı inam,etimad,əməkdaşlıq müstəvisi üzərində qurulub:
"İslam dövlətləri sırasında Pakistan yeganə dövlətdir ki, Ermənistanın Azərbaycana təcavüzünü nəinki qətiyyətlə pisləmiş,ondan BMT TŞ-nin məlum qətnamələrinin dərhal və qeyd- şərtsiz yerinə yetirilməsini tələb etmiş,ən nəhayət Ermənistanla diplomatik münasibətlərdən belə imtina etmişdir.Bütün beynəlxalq forum və tədbirlərdə Azərbaycan və Pakistan dövlətləri bir-birinə dəstək olmuş,rəsmi Bakı Kəşmir məsələsində İslamabadın mövqeyini dəstəkləyərək Hindistanla münasibətlərdə mövcud problemlərin beynəlxalq qanunvericilik normalarına uyğun tənzimlənməsini müdafiə etmişdir.
Azərbaycanın öz torpaqlarının erməni işğalından azad edilməsi uğrunda apardığı 44 günlük müharibədə Pakistan qardaş Türkiyə ilə yanaşı yanımızda olmuş,bizim mübarizəmizə hərtərəfli,ilk növbədə siyasi,diplomatik dəstək vermişdir.Hər iki dövlət və xalq İslam sivilizasiyasının ayrılmaz hissəsi olduqlarından dövlətlərimiz arasında mədəni,humanitar sahələrdə əməkdaşlıq yüksələn xətlə inkişaf etmişdir.Bununla əlaqədar ölkənin birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında Heydər Əliyev fondunun Pakistanla humanitar, mədəni əlaqələrin inkişafı sahəsində gördüyü işlər xüsusilə qeyd edilməlidir.
Dövlətlərimiz beynəlxalq terrorizmə qarşı mübarizədə daim bir-birilərinə dəstək olmuşlar.
Bu gün dövlətlərarası iqtisadi,ticari münasibətlərin genişləndirilməsi işində nəqliyyat dəhlizləri ilə bağlı məsələlər xüsusilə böyük əhəmiyyət kəsb edir və bu sahədə də, dövlətlərimiz geniş əməkdaşlıq imkanlarına malikdirlər.
Azərbaycan Prezidenti dövlətlərarası iqtisadi, ticari münasibətlərin genişləndirilməsi üçün tərəflərin böyük imkanlara malik olduğunu söyləməklə, tərəflər arası iqtisadi münasibətlərin siyasi münasibətlər səviyyəsinə qaldırılmasını hər iki dövlətin qarşısında duran mühüm vəzifələrdən biri kimi xarakterizə etmiş, bununla bağlı ilk iqtisadi forumların keçirilməsi bu istiqamətdə atılacaq işlərin müjdəçisi olmuşlar, bu forumlar tərəflərin bir-birilərinin iqtisadiyyatlarına hansı həcmdə və hansı sahələrdə invenstisiyaların qoyulması ilə bağlı məsələlərə əhəmiyyətli şəkildə aydınlıq gətirəcək".