"Ölkəmizdə cənab prezidentin siyasi iradəsi və cəmiyyətimizin ayıqlığı ilə sərvətimiz olan stabilliyimizi qoruya biləcəyik"-DEPUTAT
20 fevral 2025-ci il tarixində ölkəmizin bir sıra onlayn media resurslarına qarşı kiber hücum həyata keçirildi. Azərbaycanın informasiya təhlükəsizliyinə təhdid kimi qiymətləndirilən bu hadisədən sonra veb-saytların fəaliyyəti bərpa edildi.
Ölkəmizin informasiya təhlükəsizliyinə yönəlmiş bu hücum bir daha sübut edir ki, milli informasiya məkanımız daim ictimai fikri çaşdırmaq istəyən qüvvələr tərəfindən nəinki dezinformasiya və yanlış xəbərlərin yayılması, habelə media infrastrukturuna müdaxilə olunaraq məlumatın mənbədən silinməsi və dəyişdirilməsi cəhdləri ilə hədəfə alınır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan millət vəkili Vüqar İskəndərov bildirib ki, dünya yenidən şəkillənir, siyasi palitra yenilənir. Hazırda beynəlxalq siyasi sistemlər müstəvisində xaos hökm sürür. Müharibələr, terror təhlükələri və qaynar nöqtələr böyük super güc olan ölkələrin bu fürsətdən istifadə edərək bir növ dünyanın bölüşdürülməsi prosesində iştirak etmək üçün start verib:
"Müasir dövrün təhlükəli tendensiyası texnologiyanın sürətlə inkişafı nəticəsində kiber cinayətlərin sayının artmasıdır. Ölkəmizdə kiber cinayətlərlə mübarizə sahəsində kifayət qədər işlər görülür. Dövlət orqanları bir çox nazirliklərin tərkibində kiber cinayətkarlıqla mübarizə aparan şöbələr yaradıb. Kifayət qədər də effektli fəaliyyət göstərilir. Coğrafi mövqeyimiz, Azərbaycanın artan gücü və qlobal oyunçular arasında mövqeyi bir çox ölkələrin üzərimizə gəlməsinə səbəb olur. Təbii olaraq, təkcə Azərbaycana yox, bir çox ölkələr də kiber cinayətkarlarının hücumlarına məruz qalır. Belə bir hadisə Azərbaycan mediasının da başına gəldi.
Təbii olaraq, media bununla bağlı açıqlama verdi. Kiber hücumun qarşısı alındı. Terror təşkilatının Azərbaycanda baş qaldırmasına heç bir vəclə imkan verilmədi. Belə hücumlar və onların fəaliyyəti dövlət orqanları və digər təşkilatların ayıq-sayıqlığı ilə məhdudlaşdırıldı.
Lakin Azərbaycanın artan gücü və siyasi çəkisi şər qüvvələri aktivləşdirir. Onlar cinayət əməlləri ilə bizə təsir göstərməyə çalışır, ictimaiyyətdə qorxu yaradırlar. Azərbaycan cəmiyyəti nəyin nə olduğunu anlayır və dövlətin gücünə inanır. Bu terror təşkilatları idarə olunan qüvvələrdir. Onlar xüsusi olaraq maliyyələşdirilir.
Düşünürəm ki, bu məsələlərlə bağlı müvafiq orqanlar işlərini görüb. Hücuma məruz qalmış media orqanları fəaliyyətini bərpa edib. Bunda əli olan cinayətkar dəstənin üzvlərinin hər biri zamanında bütün etdiklərinə görə cavab verəcəklər.
Hazırda ölkəmizdə terrorla, hərbi cinayətlərlə məşğul olan ermənilərin ədalət məhkəməsi keçirilir. Onlar qanunlarımız qarşısında cavab verir. Şər qüvvələr bütün gedən bu proseslərdən narahat olur. Siyasi sabitlik olan ölkəmizdə qanunsuz fəaliyyət göstərməyə çalışırlar.
Azərbaycanın müvafiq orqanları effektiv şəkildə bunların qarşısını ala bilir. Ölkəmizdə cənab prezidentin siyasi iradəsi və cəmiyyətimizin ayıqlığı, müvafiq orqanların nəzarəti ilə sərvətimiz olan stabilliyimizi qoruya biləcəyik".