Bu qanunsuzluğu edən şəxslər inzibati və ya cinayət məsuliyyətinə cəlb ediləcəkdir-VƏKİLDƏN AÇIQLAMA
Bu qanunsuzluğu edən şəxslər inzibati və ya cinayət məsuliyyətinə cəlb ediləcəkdir-VƏKİLDƏN AÇIQLAMAÖlkəmizdə son zamanlarda sosial şəbəkələrdə şəxsləri gizli müşahidə edə bilən kameralı eynəklərin satışı geniş yayılıb. Bu cür cihazlar məxfi çəkilişlər üçün yox, həm də insanların şəxsi həyatına müdaxilə etmək üçün istifadə edilə bilər. Adi eynək kimi görünsə də, daxilində kiçik kamera yerləşdirilib. Beləliklə, gizli çəkilişlərin aparılması üçün istifadəsi asandır.
Bəs, bu tipli eynəklərin satışı və istifadəsinə qanun icazə verirmi?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan vəkil Emil Aslanov bildirib ki, kameralı eynəklərin daşıdılması, digər şəxslərə verilməsi, satışı və daşınması bir mənalı olaraq qadağandır:
"Çünki gizli məlumatların əldə edilməsinə yönələn əşya hesab edildiyindən, o, mülki dövriyyədən çıxarılmış əşyalar sırasına aiddir. Əgər hər hansı bir mülki şəxs kameralı eynəyi üzərində daşısa, kiməsə verərsə, satışını təşkil edərsə, bu halda inzibati və ya cinayət məsuliyyətinə cəlb ediləcəkdir."