"Azərbaycan, Qafqazın lider ölkəsi kimi, Suriya məsələsində baş verən proseslərdə iştirak edəcək"-POLAD MEHDİYEV
Suriya Azərbaycan üçün bütün milli-mədəni, tarixi, iqtisadi baxımdan yaxın ölkədir. Hələ vaxtilə Azərbaycanın dahi fikir adamı, şair Nizami Gəncəvi Şam şəhərinin (Dəməşq) adını "Kərpickəsən kişi və gənc" hekayəsində xatırladıb. Bu, Gəncə ilə Şam arasında əlaqələrin olduğunu deməyə əsas verir. Odur ki, Suriya Azərbaycan üçün doğma bir ölkədir.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən siyasi şərhçi Polad Mehdiyev bildirib ki, Suriya və Azərbaycan arasındakı diplomatik münasibətlər hələ Azərbaycanın ilk müstəqillik illərində, 1992-ci ilin mart ayında qurulub. Azərbaycan və Suriya milli, mədəni və tarixi baxımından bir-birinə oxşar ölkələrdir. Suriyada türkmənlərin yaşaması Azərbaycan üçün önəmlidir. Türkmənlər Suriyada etnik qrup baxımından ərəblərdən sonra say çoxluğuna görə ikinci etnik qrupdur. Bu baxımdan Azərbaycanla Suriya arasında münasibətlər və qarşılıqlı əlaqələr həmişə mövcud olub:
"Suriya vətəndaş müharibəsinin başladığı dövründə Azərbaycan İŞİD terror təşkilatına qarşı çıxıb. Lakin, vətəndaşlarına qarşı cinayət törədən Əsəd rejimini də dəstəkləməyib. Suriya hakimiyyətinin dəyişməsi ilə Azərbaycan və Suriya arasında münasibətlər yeni məzmun qazanıb. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan Suriya üçün ilk humanitar yardımı göstərən ölkədir. Cənab prezidentimiz İlham Əliyevin Suriyanın hazırki müvəqqəti prezidenti Əhməd əş-Şəra ilə yaxın günlərdə danışığı olub. Azərbaycan-Suriya münasibətlərinin yeni mərhələyə keçidinin əsasını qoyulub.
Suriya Əsəd rejimi dövründə türkmənlər asimlasiya siyasətinə və yerdəyişmələrə məruz qalıb. Onlar vətəndaşlıq hüquqlarından məhrum edilib. Yeni hakimiyyət dövründə isə türkmənlərin vətəndaşlıq, öz dilində təhsil almaq, yaşamaq hüququ və dövlət idarələrində çalışmaq hüququ bərpa edilib.
Digər tərəfdən, geosiyasi vəziyyət baxımından Azərbaycan, Qafqazın lider ölkəsi kimi, Türkiyə ilə birlikdə Suriya məsələsində baş verən proseslərdə iştirak edib. Azərbaycan, iqtisadi və kommunikasiya, enerji təhlükəsizliyi baxımından da Suriya ilə əlaqələrə önəm verir".