Krediti olan şəxslərin DİQQƏTİNƏ! Maaşınızı bu cür tənzimləsəniz...
Günümüzdə bir çox insan kredit öhdəlikləri ilə yaşayır və bu, maliyyə idarəçiliyini daha da vacib edir. Maaşın düzgün bölünməməsi kredit ödəmələrində çətinliklər yarada, əlavə faizlər və borc yükünün artmasına səbəb ola bilər. Bəs krediti olan şəxslər maaşlarını necə düzgün tənzimləyə bilərlər?
Həmin yolları sizə təqdim edirik:
1. Büdcə planı hazırlayın
Əvvəlcə aylıq gəlirinizi və xərclərinizi siyahıya alın. Əsas prioritetləriniz – kredit ödənişləri, kirayə, kommunal xərclər və gündəlik tələbatlar olmalıdır. Maaş daxil olan kimi bu xərclər üçün müəyyən məbləği ayırmaq vacibdir.
2. Kredit ödənişlərini gecikdirməyin
Ödənişləri vaxtında etmək üçün maaş daxil olan kimi kredit üçün nəzərdə tutulmuş məbləği ayırın. Gecikən ödənişlər faizlərin artmasına və əlavə cərimələrə səbəb ola bilər. Əgər çətinlik çəkirsinizsə, banka müraciət edib ödəniş müddətinin uzadılmasını və ya şərtlərin dəyişdirilməsini müzakirə edə bilərsiniz.
3. Zəruri olmayan xərcləri azaldın
Gündəlik xərclərinizi nəzərdən keçirin və prioritet olmayan sahələrdə qənaət etməyə çalışın. Kofe, tez-tez restoran və ya lazımsız alış-verişlər kimi kiçik xərcləri azaltmaqla, hər ay əlavə məbləğ qənaət edə bilərsiniz.
4. "50/30/20" qaydasından istifadə edin
Bu maliyyə idarəetmə metodu ilə maaşınızı aşağıdakı kimi bölə bilərsiniz:
50% – Əsas ehtiyaclara (kredit ödənişləri, kommunal xərclər, ərzaq və s.)
30% – Şəxsi və əlavə xərclərə (əyləncə, alış-veriş və s.)
20% – Yığım və ya borc ödənişlərinin sürətləndirilməsi üçün.
5. Əlavə gəlir mənbələri axtarın
Əgər maaşınız öhdəliklərinizi qarşılamağa yetmirsə, əlavə gəlir mənbələri tapmağa çalışın. Freelancer işləri, kiçik biznes və ya digər gəlir imkanları kreditlərinizi daha rahat ödəməyə kömək edə bilər.
6. Kreditlərinizi birləşdirin və yenidən dəyərləndirin
Əgər bir neçə kreditiniz varsa, onları birləşdirərək daha aşağı faiz dərəcəsi ilə ödəmək mümkündür. Bunun üçün banklarla əlaqə saxlayaraq kredit konsolidasiyası imkanlarını araşdıra bilərsiniz.
7. Gələcək üçün ehtiyat fond yaradın
Maaşınızdan hər ay müəyyən bir məbləği yığıb ehtiyat fond yaratmaq, gözlənilməz xərclər və kredit ödənişlərində gecikmələrin qarşısını almağa kömək edəcək.
Nəticə
Maaşın düzgün idarə olunması kredit borcunun daha rahat ödənilməsini təmin edir. Büdcə planlaması, qənaət vərdişləri və əlavə gəlir imkanları ilə maliyyə azadlığınızı qorumaq mümkündür. Əsas məqsəd, borcun sizi idarə etməsinə imkan vermədən, onu düzgün şəkildə tənzimləməkdir./BAKU.WS