Ödəniş müddəti keçmiş cərimələrin taleyi qanunla necə həll olunmalıdır?
Bir neçə il keçməsinə baxmayaraq, hələ də koronavirus zamanından ödənilməmiş cərimələr mövcuddur. O dövürdə tətbiq edilən cərimələr bu vaxta qədər ödənilməyibsə, silinməlidirmi?
Ümumiyyətlə, ödəniş müddəti keçmiş cərimələrin taleyi qanunla necə həll olunmalıdır?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən vəkil Turan Abdullazadə bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 149-cu maddəsi normativ hüquqi aktlarla bağlıdır. Həmin maddənin 7-ci bəndində bildirilir ki, fiziki və hüquqi şəxslərin hüquqi vəziyyətini yaxşılaşdıran, hüquq məsuliyyətini aradan qaldıran və yüngülləşdirən normativ hüquqi aktların qüvvəsi geriyə şamil edilir:
"Məhz bu normanı rəhbər tutmaqla vətəndaşlar açıq havada maska taxmamağa görə yazılmış protokol əsasında qəbul edilmiş qərarla bağlı cərimənin yazıldığı yer üzrə məhkəməyə cərimənin silinməsi ilə bağlı müraciət edə bilər.
Hətta İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 11-ci maddəsinə görə, Azərbaycan Respublikasında inzibati xətalar haqqında işlər üzrə qərarların qəbul və icra edilməsi həmin vaxtda qüvvədə olan qanunvericiliyə uyğun formada həyata keçirilir.
Yəni inzibati xətalarla bağlı icraat başlanılıbsa, həmin vaxt inzibati xəta ilə bağlı məsuliyyət qüvvədə olmalıdır.
İnzibati xətalara görə məsuliyyəti yüngülləşdirən və ya onu aradan qaldıran normativ hüquqi aktların geriyə qüvvəsi var. Həmin aktlar onların qüvvəyə mindiyi vaxtadək törədilmiş, həmçinin inzibati tənbeh tətbiq etmə haqqında qərarı tam icra olunmamış xətalara da şamil edilir.
Əgər hər hansı bir dövrdə inzibati xəta və yaxud hər hansı bir hüquqazidd əməl hesab olunursa və sonradan həmin xəta ləğv olunursa, bunun hüquqazidd əməl olması aradan qaldırılırsa, bu halda əvvəlcədən verilmiş cəzalar icra olunmayıbsa, vətəndaşın vəziyyətini yaxşılaşdıran hal kimi ona tətbiq oluna bilər.
Buradan belə nəticəyə gəlmək olur ki, hazırda açıq havada maska taxmamağa görə cərimələr ləğv olunduğundan və bununla bağlı məsuliyyət aradan qaldırıldığından vətəndaşlar onların hüquqi vəziyyətini yaxşılaşdıran aktın geriyə qüvvəsini əsas tutmaqla məhkəməyə müraciət edərək icra olunmamış cərimələrin silinməsini xahiş edə bilərlər.
Lakin vətəndaş cərimənin silinməsi bağlı məhkəməyə müraciət etməyibsə və məhkəmənin vətəndaşın xeyrinə qəbul edilmiş qərarı yoxdursa, ona yazılmış cəriməni ödəməlidir. Əks halda ölkəni tərk edərkən sərhəddə və bu qəbildən olan digər hallarda cərimə ilə bağlı problem yaşaya bilər".