Android istifadəçilərinə təcili telefonlarını yeniləmək TÖVSİYƏSİ: Səbəb nədir?
Təhlükəsizlik yeniləməsi, təcavüzkarların hücum üçün istifadə etdikləri ikisi də daxil olmaqla təxminən 50 kritik səhvi düzəldir.
Lent.az xarici KİV-ə istinadla xəbər verir ki, Android istifadəçilərinə hakerlərin parollardan yan keçməsinə və cihazları sındırmasına imkan verən boşluqlar səbəbindən telefonlarını təcili yeniləmələri tövsiyə olunur.
Zəifliklərdən biri hakerlərə parol daxil etmədən zərərli proqram yükləməyə və ya cihazlardan faylları oğurlamağa imkan verir.
Bu zəiflik Google tərəfindən düzəldilmədən əvvəl real hücumlarda artıq fəal şəkildə istifadə edilib. Problem ciddi hesab edilir, çünki cihazın sahibinin xəbəri olmadan güzəştə getməsinə səbəb ola bilər. Zəifliyin şiddətinin qiymətləndirilməsi onun mümkün təhlükəsizlik nəticələrinə əsaslanır.
İkinci səhv kiber cinayətkarlara cihazları uzaqdan idarə etməyə və sıradan çıxarmağa imkan verib. Xoşbəxtlikdən, Google bu problemi hakerlər tərəfindən geniş istifadə edilməzdən əvvəl həll edə bilib. Təhlükəsizlik yeniləməsi, Android cihazlarının qorunmasını yaxşılaşdıraraq bu və digər zəifliklərin düzəldilməsinə yönəldilib.
Google, bu cür zəifliklərin istismarının "Android"in əvvəlki versiyalarında müəyyən çatışmazlıqlar səbəbindən mümkün olduğunu vurğulayıb. Bununla birlikdə, Android platformasının yeni versiyalarında bu cür zəifliklərin istifadəsini xeyli çətinləşdirən inkişaflar edilib. Cib telefonu istifadəçiləri mümkün təhlükələrin qarşısını almaq üçün mövcud olan kimi ən son təhlükəsizlik yeniləməsini quraşdırmağı tövsiyə edirlər.