"Rusiyanın "Rəsmi Kreml, Ermənistan və Azərbaycan arasında tərəf tutmur" açıqlaması inandırıcı deyil"-POLİTOLOQDAN AÇIQLAMA
Azərbaycan dünyada yeganə ölkədir ki, eyni zamanda həm Rusiya, həm də İranla həmsərhəddir. Bu, üç ölkə xalqlarının həm coğrafiyası, həm də qarşılıqlı əlaqələrinin tarixidir. Ölkələrimiz arasında bugünkü qarşılıqlı fəaliyyət də əlbəttə ki, əməkdaşlığın həm də çoxtərəfli formatda dərinləşməsini tələb edir.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov mətbuat nümayəndələrinə açıqlamasında "Rəsmi Kreml Ermənistan və Azərbaycan arasında tərəf tutmur" dedi.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Turan Rzayev bildirib ki, Ermənistan MDB-dən çıxmaq istədiyi və Qərbə inteqrasiya etmək niyyətində olduğu bir zamanda, Rusiyanın balans siyasəti ilə çıxış etməsi inandırıcı deyil:
"Rusiya hər zaman Ermənistana dəstəyini açıqlamayıb. 44 günlük müharibə dövründə Rusiya, İran üzərindən Ermənistana silah göndərməyi də unutmadı. Rusiya Ermənistana həmin dövrdə 500 tona yaxın silah göndərdi. Bütün bu proseslər fonunda Rusiyanın "Rəsmi Kreml, Ermənistan və Azərbaycan arasında tərəf tutmur" açıqlaması inandırıcı deyil.
Burada sual yaranır: Bəs necə oldu ki, Azərbaycan 44 günlük müharibədə qələbə qazandı?
Bizim qələbə qazanmağımızın əsas səbəbi geopolitik vəziyyəti düzgün qiymətləndirməyimizdir. Diplomatik həmlələrimizin vaxtında yerinə yetirilməsidir. Bütün bu məsələlərdə cənab İlham Əliyevin səylərini xüsusilə vurğulamalıyıq. Rusiyanın özünə qalsaydı, rəsmi Kreml Qarabağ müharibəsinin olmasını heç zaman istəmirdi. Keçmiş Dağlıq Qarabağ adlanan bölgənin Azərbaycan nəzarətinə keçməsi və rus sülhməramlılarının ərazimizdən çıxarılması Rusiyanın razılaşmadığı məsələlər idi. Lakin Azərbaycan bunu etdi. Hazırkı dövrdə Rusiya Azərbaycana yenə dəstək olur. Artıq bu dəstək zərurətdən doğur. Ermənistanı Qərbə və ABŞ-a verməmək üçün Rusiya əlindən gələni edir. Bir zamanlar necə ki, biz istifadə etmişdik, indi isə Ermənistan bizi təqlid edir. Mövcud vəziyyəti qiymətləndirməyə çalışır.
Amma Ermənistan bu məsələdə riskli bir oyun oynayır. Cənubi Qafqazda balans siyasətinin bir alternativi yoxdur. Böyük güclərlə balans siyasəti aparmaq çətin məsələdir. Bunun fəsadları çox böyükdür. Ermənistan "Birincilərin savaşında" tapdaq altında qalacaq ölkədir. Həmçinin etibarsız dövlətdir. Hər zaman güc mərkəzinin yanında olmaq istəyir. Nəticə etibarı ilə Rusiyanın bu fonda bir müddət dəstəyini görəcəkdir. Gec-tez Rusiya da anlayacaq ki, Ermənistana etibar etmək olmaz".