"Trampın Azərbaycana çox ehtiyacı olacaq" - Politoloq
ABŞ-nin 47-ci prezidenti Donald Tarmp and içərək vəzifəsinin icrasına başlayıb.Respublikaçı Konstitusiyaya və İncil kitabına əlini qoyaraq ölkəsinə sədaqət andı içib.
Tramp Azərbaycanla bağlı necə siyasət yürüdəcək?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan politoloq Turan Rzayev bildirib ki, Cənubi Qafqaz Tramp administrasiyası üçün prioritet deyil, amma bu regionun siyasətində iştirak edən ABŞ görəcəyik. ABŞ Cənubi Qafqaz siyasətində həm Ermənistan, həm Azərbaycanla balans siyasəti yeridə bilər:
"İlk öncə onu qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan-ABŞ münasibətləri Co Baydenin dövründə tarixin ən pis dönəmini keçirdi. Tramp Bayden administrasiyasının Bakıya qarşı tutumu daha çox ermınipərəst mövqeyi iki ölkə münasibətlərində ciddi soyuqluqlara səbəb oldu. həmçinin bayden administrasiyası dövründə azərbaycana səfir təyinatı olduqca gec baş verdi. qısa müddət öncə cənab səfir səhhəti ilə bağlı vəzifəsini icra edə bilməyəcəyini qeyd olundu. tramp hakimiyyətə gəlişi və andişmə mərasimindəki çıxışında ciddi proseslərin anonsunu verdi. Azərbaycanla məsələyə spesifik yanaşsaq, deyə bilərik ki, Cənubi Qafqaz Tramp administrasiyası üçün prioritet deyil, amma bu regionun siyasətində iştirak edən ABŞ görəcəyik. Vaşinqton Bayden dövründə Ermənistanla münasibətləri inkişaf etdirib. Trampın münasibətləri pozacağını düşünmürəm. Strateji tərəfaşlıq sazişini pozmayacaq. Amma bununla bərabər Azərbaycanla da münasibətləri yaxşılaşdırmağa çalışacaq. ABŞ-nin Azərbaycana ehtiyacı var. Xüsusilə də 2025-ci ildə bunu daha çox görə bilərik.İran-İsrail gərginlyi alovlana bilər. İsrail uzun müddətdir İrana müdaxilə məsələsini gündəmə gətirir. Tramp bu məsələdə Netanyahu ilə ortaq hərəkət edir. Bu plan icra ediləcəksə, Trampın Azərbaycana çox ehtiyacı olacaq. 907-ci düzəliş məsələsinə yenidən baxıla bilər. İran məsələsi aktivləşərsə, Güney Azərbaycan faktoru var. Düzdür, Azərbaycanın İran əleyhinə Vaşinqtonla ittifaqa girəcəyini demək çətindir. Amma ən azından deyə bilərik ki, bu məsələni də Vaşinqton B planı kimi masada saxlaya bilər. ABŞ Cənubi Qafqaz siyasətində həm Ermənistan, həm azərbaycanla balans siyasəti yeridə bilər. Münasibətlərin yaxşı olmasına çalışacaqdır".