Bərbər və gözəllik salonunda saç yumaq ölümlə nəticələnə bilər - Alimlər açıqladı
Gözəllik salonuna baş çəkmək adətən istirahət və özünə qulluq ilə əlaqələndirilir. Buna baxmayaraq, salon iflici sindromu kimi tanınan nadir vəziyyət var ki, bu, adi saç yuyulmasını ölümcül hadisəyə çevirə bilər.
BAKU.WS xəbər verir ki, bu barədə "The Conversation" portalı məlumat yayıb.
Bildirilib ki, sindrom ilk dəfə 1993-cü ildə amerikalı nevroloq Michael Ueintraub tərəfindən təsvir edilib. O, bəzi xəstələrdə saçlarını gözəllik salonunda yuyandan sonra insult əlamətlərinin yarandığını müəyyən edib.
Beyinə qan axını birdən azaldıqda, adətən qan damarlarını bağlayan qan laxtası və ya yırtılmış arteriya səbəbiylə insult baş verir. Salon insult sindromu vəziyyətində, səbəb müştəri saçlarını yumaq üçün başını lavabonun üzərinə geri əydiyi zaman boyun və başın yöndəmsiz mövqeyidir. Baş arxaya əyildikdə, qabığın kənarı servikal fəqərələrə və beyni qidalandıran qan damarlarına təzyiq yarada bilər. Bu, damarların zədələnməsinə və ya daralmasına, qan axınının pozulmasına və iflicə səbəb ola bilər.
Tədqiqatlar göstərir ki, sindrom 50 yaşdan yuxarı qadınlarda, xüsusən də boyun onurğasının damar daralmasına və ya artritinə meylli olanlarda daha çox rast gəlinir. Ancaq bu vəziyyət yaşından və sağlamlıq vəziyyətindən asılı olmayaraq hər kəsdə inkişaf edə bilər.
Sindromun əlamətlərinə baş ağrısı, başgicəllənmə və ürəkbulanma, görmə qabiliyyətinin itirilməsi, boyun ağrısı və birtərəfli iflic daxildir. Bu simptomlar dərhal görünməyə bilər, bu da diaqnozu çətinləşdirir.
Gözəllik salonunda insult sindromu riskini azaltmaq üçün alimlər bərbərdən saçınızı başınızı arxaya deyil, irəli əyilmiş şəkildə yumağı və uzun müddət narahat vəziyyətdə qalmamaq üçün müraciət etməyi məsləhət görürlər.