"Peşə təhsili sahəsində ciddi dəyişikliklərə ehtiyac var"-Elşən Qafarov
Hazırda texnologiya və elmin, buna paralel olaraq da sənayeləşmənin inkişaf etdiyi ölkələrdə yeni texnoloji sistemlərin kütləvi tətbiqi xüsusi keyfiyyətlərə malik insan kapitalının yetişdirilməsinə ehtiyac yaranıb. Keyfiyyətli insan yetişdirilməsi üçün həm də müasir tələblərə cavab verən, yeni məzmunlu texniki peşə təhsili qurulmalı və bu zaman təhsilalanlara müasir texnoloji metodların mənimsədilməsi əsas götürülməlidir. Sözsüz ki, texniki peşə məktəblərində verilən bu nəzəri və praktiki biliklər təkbaşına qənaətbəxş olmayacaqdır. Avropada ən güclü iqtisadiyyata sahib olan Almaniya, Fransa və İngiltərə kimi ölkələrin peşə təhsili modeli digər ölkələrinkindən kəskin surətdə fərqlənir. Bu modellər Azərbaycan peşə təhsili sisteminə uyğunlaşdırılaraq tətbiq olunur. Dünyadakı peşə təhsili modelləri əsasında formalaşan, inkişaf edən Azərbaycan peşə təhsili sistemində bəzi məqamlarda kökü müxtəlif səbəblərə dayanan problemlər meydana çıxır. Ona görə də, Azərbaycanda peşə təhsilinin gələcəkdə güclü modelə çevrilməsi üçün qabaqcadan yarana biləcək problemlər proqnozlaşdırılmalı və vaxtında aradan qaldırılmalıdır.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən təhsil eksperti Elşən Qafarov bildirib ki, ölkədə 2017-ci ildən başlayaraq peşə təhsili sahəsində islahatlar həyata keçirilməyə başlanıb. 2018-ci ildə peşə təhsili haqqında qanun qəbul edilib. Hazırda 5 peşə təhsil mərkəzi, 17 peşə liseyi və 12 peşə məktəbi fəaliyyət göstərir. Hazırda Peşə Təhsili Agentliyi də yaradılıb:
"Peşə Təhsili Agentliyində hazırda yarıtmaz fəaliyyət mövcuddur. Bunun səbəbi isə həmin agentliyə təhsillə bağlı olmayan insanların rəhbərlik etməsidir. Peşə təhsili müəssisələri əmək bazarının tələblərinə uyğun olaraq qurulmur. İstər dövlət, istərsə də özəl müəssisələr üçün kadr hazırlığı həyata keçirilməlidir.
Hər bir peşə təhsili müəssisəsi ölkədəki müəssisələrlə əməkdaşlıq etməlidir. Lakin bizim peşə təhsili müəssisələrimiz buna hazır deyil, çünki idarə edilməsi, kadr hazırlığı və əmək bazarının tələblərinə cavab verməməsi mövcuddur.
Baxmayaraq ki, bu sahəyə büdcədən çox böyük vəsaitlər ayrılır.
Ölkə prezidentinin 2022-ci ildə verdiyi sərəncama əsasən, əmək bazarının tələblərini öyrənmək üçün ölkədə 2 institut yaradılmalı idi. Həmin sərəncamdan 2 ildən artıq vaxt keçməsinə baxmayaraq, qeyd edilən institutlar fəaliyyət göstərmir və əmək bazarı öyrənilmir. Təkcə peşə təhsili müəssisələrində deyil, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində də əmək bazarına uyğun kadr hazırlaya bilmirlər.
Nəticə etibarilə təhsil sahəsində daha çox keyfiyyət və kadr məsələsi deyil, biznes məsələsi önə çıxır.
Düşünürəm ki, peşə təhsili sahəsində ciddi dəyişikliklərə ehtiyac var".