"Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım tarixi dəqiq araşdırılmalıdır" - ŞƏRH
"Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım tarixi dəqiq araşdırılmalıdır" - ŞƏRH"Xocalı soyqırımı 20-ci əsrin ən qanlı soyqırımlarından biridir. Xocalı kəndinin və 10 minlik əhalisinə çox böyük divan tuturlar. Bəzi məlumatlarda ölənlərin sayı 615 nfər göstərilir, amma erməni mənbələrində xüsusən Zori Balayanın "Ruhumuzun dirçlişi" əsərində göstərilir ki, onlar Daşbulaqdan Xocalıya qalxarkən ayaqlarının altında gölməçələr var idi. O zaman əməliyyatlara rəhbərlik edən Ohanyan onlara deyir ki, biraz gözləyin indi sizün üçün körpü düzəldəcəyik. Bu körpü Xocalıda qırılmış insanların həmin gölməçələrə atılması ilə insan cəsədləri ilə yaradılan körpü idi. Zori Balayan utanmadan yazıb ki, mən o meyitlərin üzərindən gedərkən ayağıma və şalvarımı çırmalasam da, ayağıma xeyli qan sıçrayırdı. Deyir ki, mən bundan əhvalım pozulmurdu, əksinə ruhumun göylərə qalxdığını və erməni əsgərinin nələrə qadir olduğunu görüb böyük ruh yüksəlişi keçiririəm. Bu bir canavar xislətli erməninin danışığıdır".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında politoloq Qabil Hüseynli ermənilərin törətdiyi Xocalı soyqırımı ilə bağlı danışarkən deyib.
Siyasi şərhçi bildirib ki, 1992-ci ildə törədilən soyqırım ermənilərin Xocalıya qarşı birinci soyqırımı deyildi:
"İlk soyqırım 1905-1907-ci illərdə olub. O zamanlar azərbaycanlı-erməni qarşıdurmasına erməni-müsəlman müharibəsi deyrdilər. Həmin dövrdə də ermənilər xocalılara divan tutmaq istəyib, amma qəhrəman xocalılar əlinə keçənlərlə özlərini müdafiə edərək ermənilərin Xocalını tutmasına imkan verməyiblər. İkinci soyqırım 1917-1918-ci illərdə olub. Bu zaman artıq erməni daşnaq dəstələri, eləcə də Bakıda kök salmış Şaumyanın rəhbərliyi ilə bolşevik dəstələri birləşərək Azərbaycanın həm Qarabağ hisssində, həm də bütün ərazilərində soyqırımı həyata keçirirblər. O zaman da Xocalılara qalib gəlmək olmur. Xocalı strateji əhəmiyyətinə böyük yer idi, həm də Şuşaya gedən yolun üstündə dayanan ən böyük maneələrdən biri idi. Bu səbəbdən də Xocalı soyqırımı bir daha göstərir ki, 1917-1918-ci illərdə ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi qəddar soyqırımı və onun nəticəsində 2 milyondan çox azərbaycanlının məhv edilməsi sözün həqiqi mənasında ermənilərin azərbaycanlılara qarşı illər boyu tutduğu divanın bir epizodudur.
Bizim tarixçilər yazır ki, 10minəqədər azərbaycanlıöldürülüb,amma dəqiq hesablamalara göstərir ki, Bakı və onun ətraf kəndlrində 30 mindən çox adamı qətlə yetiriblər. Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım tarixi dəqiq araşdırılmalıdır".