Nazirdən taksilərlə bağlı VACİB AÇIQLAMA
Azərbaycanda taksi minik avtomobillərinin sürücülərinə qarşı tələbin olmaması əsas məqamları nəzarətdə saxlamağa imkan vermir.
Bunu REAL TV-yə müsahibəsində rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev deyib.
Onun sözlərinə görə, lisenziyaların ləğvinin iqtisadiyyata müsbət effektlə yanaşı mənfi təsirləri də olub: "Bunlardan birini biz bu gün məhz taksi daşımalarında görürük.
Bu gün taksi dayıcılarının 90 %-i müxtəlif onlayn platformalar və ya aqreqatorlar üzərindən öz fəaliyətini həyata keçirir.
Qanunvericilik isə bu cür fəaliyyət növünü tənzimləmir. Lisenziyaların yerinə gələn fərqlənmə nişanını almaq üçün istər sürücüyə, istərsə də avtomobilə münasibətdə hər hansı tələb qoyulmur. Bu bir tərəfdən bazarda rəqabəti artırır.
Bunun nəticə olaraq da qiymətlərin nəinki qonşularla hətta bir sıra inkişaf etmiş ölkələrlə müqayisədə kifayət qədər aşağı olduğunu görürük.
Bu, təbii ki əhalini maraqlarına xidmət edir. Lakin belə olan halda biz sürücülərin peşəkarlıq səviyyəsi, onların etik davranışı, avtomobillərin texniki vəziyyəti kimi əsas məqamları nəzarətdə saxlaya bilmirik".
R. Nəbiyev vurğulayıb ki, bu səbəbdən də istər taksilərin sayı ilə bağlı, istər parklanmayla bağlı məslələlərə konkret olaraq Bakı şəhərinin timsalında mobillik kontekstində baxılmalıdır:
"İctimai nəqliyyat marşrutlarının sayı, onların keçdikləri əraizlər, metro stansiyalarının, qovşaqların mövcudluğu və sair bu kimi amillər hamısı bir yerdə taksilərə olan tələbi ortaya qoymalıdır".
Xəbərlər Baxılıb: 1281 Tarix: 20 fevral 2023
12:51 152 Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması: qanun nə deyir?