"Binalar dağılıbsa demək ki, zəlzələyə davamlı olmayıb"
"Binalar dağılıbsa demək ki, zəlzələyə davamlı olmayıb""Binalar dağılıbsa demək ki, zəlzələyə davamlı olmayıb. Bir səbəb də budur. İkinci səbəb o ola bilər ki, zəlzələ nəzərdə tutulan müddət də, yəni amplitudası böyük olub. Yəni müddəti böyük olub".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında əmlak məsələləri üzrə ekspert Nüsrət İbrahimov Türkiyənin 10 şəhərində baş verən güclü zəlzələ nəticəsində dağılan binalarla bağlı danışarkən deyib.
Bakıda 2000-ci ildə zəlzələ baş verəndə səhv etmirəmsə 40 saniyəyə yaxın davam etdi. Amma bu, 1 dəqiqədən çox yaxud 2 dəqiqə olubsa təbii ki, çox ev uça bilər. Yəni bu, müddətdən asılıdır. Üçüncüsü isə amplitudadan, yəni zəlzələ hansı sürətlə, hansı tezliklə baş verib. Yəni buna tezlik necə təsir edir.
Bununla yanaşı bir çox faktorlar təsir edir, amma ən böyük faktor təbii ki, binaların dayanıqlılığıdır. Əsas odur ki, binalar mövcud beynəlxalq tikinti norma və standartlara cavab verir ya yox. Yəgin ki, orada müəyyən kənarlaşmalar olub. Ona görə də o qədər dağıntı və uçqun olub.
Bizdə bunu Fövqəladə Hallar Nazirliyi daha yaxşı bilir. Çünki binaları onlar istismara qəbul edirlər. Sovet dövründən qalan binalar, yəni 2000-ci ilə qədər tikilən binalar 2000-ci ildə baş verən zəlzələdən üzü ağ çıxdılar. Yəni dayanıqlı oldular. Güman edirəm ki, bizdə müstəqillik dövründə tikilən evlər, xüsusilə də son 12-13 ildə tikilən binalar standartlara cavab verir. Çünki bunların hamısı Fövqəladə Hallar Nazirliyinin müvafiq qurumları tərəfindən istismara qəbul olunanda dayanıqlılığı yoxlanılır. Həm onların tikinti materialları, həm zəlzələyə dayanıqlılığı və. Amma bu o demək deyil ki, zəlzələ olanda bu evlər uçmur. Yəni dediyim faktorlandan çox şey asılıdır. Amplitudanın radiusundan, uzunluğundan və tezliyindən bir də ki o müddətdən asılıdır. Yəni bir şeyi 1 saat əsdirsən təbii ki, sınacaq. Biri var ki, yarım dəqiqə, biri də var, 2-3 dəqiqə əsdirəsən. Müddətdən də çox şey asılıdır".