Bakıda oğul bayram günü atasını döyə-döyə öldürdü - TƏFƏRRÜAT + FOTO
Bakıda oğul bayram günü atasını döyə-döyə öldürdü - TƏFƏRRÜAT + FOTO2021-ci il martın 22-də Buzovna qəsəbəsi, Dəmir Yolu küçəsində 1954-cü il təvəllüdlü Ramiz Kərimov vəfat edir. Hadisə yerinə gələn təcili tibbi yardım əməkdaşları meyitin üzərindəki zorakılıq əlamətlərinin səbəbini soruşub. Mərhumun arvadı və oğlu onun yüksək təzyiqi olduğundan, həmçinin bayram günü spirtli içki qəbul etdiyindən həyətdə yıxılaraq xəsarət aldığını deyiblər.
Həkim şübhəli ölümlə bağlı Xəzər rayon Polis İdarəsinin 2-ci Polis Şöbəsinin növbətçi hissəsinə məlumat verib.
Həmin gün şübhəli şəxs qismində mərhumun oğlu, Bakı şəhər sakini 1983-cü il təvəllüdlü İlqar Kərimov saxlanılıb.
Faktla bağlı Xəzər rayon prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 126.3-cü (qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma, ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddəsi ilə cinayət işi başlanılıb.
Bakıda oğul bayram günü atasını döyə-döyə öldürdü - TƏFƏRRÜAT + FOTOHadisə üzrə cinayət işi
İstintaqla müəyyən edilib ki, Ramiz Kərimov mütəmadi münaqişə yaradıb, ailə üzvlərinə qarşı nalayiq ifadələr işlədib. Martın 20-də axşam o, spirtli içki qəbul etdikdən sonra arvadı Tamilla Kərimovadan yenidən spirtli içki gətirməsini tələb edib. Arvadı imtina edəndə Ramiz Kərimov həyat yoldaşını döyüb. Oğlu İlqar Kərimov araya girib atasını sakitləşdirməyə çalışarkən, atasının onu söyməsindən hiddətlənib. Ramiz Kərimova yumruqla zərbələr vuraraq onu yerə yıxıb. Hadisədən sonra, anası ev şəraitində ağrıkəsici tibbi vasitələrdən istifadə edib. İlkin yardım göstərməsinə baxmayaraq, R.Kərimov martın 22-i səhər saat 06-da ölüb.
İş üzrə dindirilmiş İlqar Kərimov bildirib ki, bacısı 16 il əvvəl ailə həyatı qurub, həmin vaxtdan o, valideynləri ilə birlikdə qalıb. Atası son 12 ildə daim spirtli içki qəbul edib və ailədə söz-söhbət yaradıb:
Bakıda oğul bayram günü atasını döyə-döyə öldürdü - TƏFƏRRÜAT + FOTOİlqar Kərimov
"Ramiz Kərimovun hərəkətləri bizi hövsələdən çıxarsa da, bir dəfə də olsun ona heç kim əl qaldırmadı. Təzyiqi olduğundan ara-bir müvazinətini itirib, yıxılsa da, heç vaxt həkimə müraciət etməmişdi. Martın 20-də axşam bayram süfrəsinə əyləşdik. Spirtli içki qəbul edəndən sonra atam anama marketdən araq alıb gətirməsini dedi. Anam atama spirtli içkini az qəbul etməsini, bu qədər içməklə canına qəsd etdiyini və araq almayacağını bildirdi. Bundan əsəbiləşən Ramiz Kərimov anamı söyməyə başlayanda, onu sakitləşdirməyə çalışdım. Amma atam məni itələdi, masada olan boşqabı götürüb anamın başına çırpdı.
Anamın alnından qan axdığını görüb bir anlıq etdiyim hərəkəti fikirləşmədən, atamın sağ gözünə yumruqla zərbə vurdum. Zərbədən atam arxaya getdi və divanda oturdu. Həyətə çıxıb bir az özümə gələndən sonra yenidən evə keçdim və anama özümdən asılı olmayaraq atamı vurduğumu söylədim. Anam mənə darıxmamağımı və hər şeyin yaxşı olacağını dedi. Ayın 22-də səhər atam özünü narahat hiss etdi və qəflətən halı pisləşdi. Dərhal Təcili Tibbi Yardım stansiyasına zəng edib məlumat verdik. Həkimlər müayinə edib atamın öldüyünü bildirdilər. Mərhumun üzündə və bədənində xəsarǝtlər olduğu üçün həkimlər polisə məlumat verdilər. Atamın üzünə yumruqla zərbə vurduğumu polis əməkdaşlarına bildirmədim. Atamın meyiti patoloji anatomiya şöbəsində müayinə edildikdən sonra bizə təhvil verildi. Həmin gün şübhəli şəxs qismində saxlanıldım".
Bakıda oğul bayram günü atasını döyə-döyə öldürdü - TƏFƏRRÜAT + FOTORamiz Kərimovun meyiti
Zərərçəkmiş şəxsin hüquqi varisi Saidə Allahverdizadə ifadəsində göstərib ki, ailəvi olaraq nə qədər çalışsalar da, atasının spirtli içki qəbul etməsinə mane ola bilməyiblər:
"Dəfələrlə atamın hərəkətlərindən bezən anam və qardaşım İlqar küsüb bizim, həmçinin qohumların evinə gedirdilər. Qardaşım tərbiyəli, mehriban və öz hərəkətlərinin yerini bilən insandır. Martın 20-də oğlum Ramazan bayram axşamı nənəsigildə olub. Oğlumun sözlərinə görə, atam anamı təhqir edib və boşqabla vuraraq, başına xəsarət yetirib. Buna dözməyən İlqar yumruqla atamın üzünə zərbələr vurub.
Ayın 22-də anam ev telefonuma zəng vuraraq, atamın təzyiqdən vəfat etdiyini xəbər verdi. Atamgilə gedəndə, anam və qardaşım bildirdilər ki, atam ölməmişdən əvvəl gecə müvazinətini itirib yerə yıxılıb. Üzündəki xəsarətlərin bunun nəticəsində əmələ gəldiyini dedilər. Polis əməkdaşları atamın ölümündə qardaşımı təqsirkar hesab edib saxlayıblar".
Bakıda oğul bayram günü atasını döyə-döyə öldürdü - TƏFƏRRÜAT + FOTOİttiham aktı
Şahid qismində dindirilmiş Xəzər rayon Polis İdarəsinin 2-ci Polis Şöbəsinin təhqiqatçısı Fariz Məmmədov ifadəsində göstərib ki, martın 22-də Təcili Tibbi Yardım Stansiyasından daxil olan məlumat əsasında, əməliyyat qrupu ilə birlikdə Buzovna qəsəbəsinə yollanıb:
"Ramiz Kərimovun təzyiq xəstəliyi ilə bağlı martın 20-də yıxılaraq xəsarət alması və 2 gündən sonra ölməsi bildirilib. Mərhumun üzündəki xəsarətlərdən şübhələndim. Çünki onlar hündürlükdən yıxılma nəticəsində əmələ gələn xəsarətlərə oxşamırdı. Elə təəssürat yarandı ki, sanki sağlığında kənar şəxs onun üzünə zərbələr vurub. Ona görə də rayon prokurorluğuna zəng edib məlumat verdim. Prokurorluq əməkdaşları gələndən sonra meyit daxili müayinə edilməsi üçün patoloji anotomiya şöbəsinə göndərildi. Ramiz Kərimovun oğlu və arvadı şöbəyə dəvət olundular. Sorğu-sual olunan İlqar Kərimov etiraf etdi ki, ayın 20-də ailə münaqişəsi zamanı atasına yumruqla xəsarətlər yetirib".
Bakıda oğul bayram günü atasını döyə-döyə öldürdü - TƏFƏRRÜAT + FOTORamiz Kərimov
Məhkəmə Cinayət Məcəlləsinin 62-ci (cinayətə görə müəyyən edilmiş cəzadan daha yüngül cəza təyin edilməsi) maddəsi tətbiq olunmaqla təqsirləndirilən şəxsə ittiham olunduğu Cinayət Məcəlləsinin 126.3-cü (qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma, ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddəsi ilə həmin maddənin sanksiyasında müəyyən edilmiş aşağı həddən də az cəza təyin etməsini əsaslı və ədalətli hesab edib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə İlqar Kərimov cəzasını ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməklə 5 il müddətiə azadlıqdan məhrum olunub.