Xankəndi-Laçın yolunda keçirilən etiraz aksiyası günorta saatlarında da davam edir
Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarı əleyhinə Xankəndi-Laçın yolunda keçirilən etiraz aksiyası günorta saatlarında da davam edir.
"Report"un aksiyanı işıqlandıran əməkdaşının verdiyi xəbərə görə, Şuşa şəhərinə qar yağması dinc aksiyaya qoşulan ekofəalların istəklərinə heç bir əngəl yaratmır, tələblər dəyişməz olaraq qalır, hazırda onlar yüksək əhval-ruhiyyədədirlər.
Aksiya iştirakçıları davamlı şəkildə isti yer, isti çay və qidalarla təmin olunurlar.
Bu dəqiqələrdə etirazçılar yolun Laçın və Xankəndi istiqamətlərində hərəkətə maneə törətmədən, üzərində Azərbaycan, rus və ingilis dillərində yazılmış plakatlar qaldırıb, şüarlar səsləndirirlər.
Onların tələbləri həmişəki kimi, dəyişməz olaraq qalır.
Həmişəki kimi, yenə də etirazçıların olduğu yolda hərəkətin sərbəstliyi təmin edilir, humanitar məqsədlər üçün açıqdır.
Qeyd edək ki, Şuşa şəhərinə ötən gecədən başlayaraq qar yağır. Gün ərzində Rusiya sülhməramlılarına məxsus 1 minik avtomobili maneəsiz şəkildə hərəkət edib.
Xatırladaq ki, Qarabağda faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarı əleyhinə Şuşadan keçən Xankəndi-Laçın yolunda keçirilən etiraz aksiyası 28 gündür davam edir.
Belə ki, Şuşa ərazisində Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan yolun bir hissəsində etiraz aksiyası azərbaycanlı aktivistlər və ekologiya üzrə qeyri-hökumət təşkilatlarının (QHT) üzvləri tərəfindən Qarabağ iqtisadi rayonunda ekoloji terrora son qoyulması tələbi ilə keçirilir.