Bakı metrosunda sərnişinlərin gündəlik gedişi son dövrlər ciddi problemlərlə üzləşir. Qatarlar tunellərdə dəqiqələrlə dayanır, bu isə yalnız vaxt itkisi yaratmır, həm də sərnişinlərin komfortunu ciddi şəkildə pozur. Eyni zamanda bəzi qatarların havalandırma sistemi işləmədiyi üçün sərnişinlər havasız vəziyyətdə qalır. Maşinistlər havalandırmanın işləmədiyini bildirir və vəziyyətin dərhal həlli mümkün olmur. Nəticədə metroda gediş yalnız gecikmə ilə deyil, həm də təhlükəli və narahat şəraitlə müşayiət olunur. Bu problem həm sərnişinlərin gündəlik həyatına təsir edir, həm də metronun xidmət keyfiyyətinə dair ciddi narahatlıqlar yaradır.
Mövzu ilə bağlı nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərov BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, hazırda Bakı Metropolitenində yeni depolar və stansiyaların tikinti prosesi gedir. Çünki Sovet dövründə tikilən Bakı Metrosu Bakının bu günkü əhali sayına hesablanmamışdır. Onun sözlərinə görə, hazırda qatarlar arasında intervalı azaltmaq üçün qatar sayını artırmaq lazımdır: "Qatar sayını artırmaq üçün əlavə stansiyalarda yerlər tikilməlidir. Əlavə depolar olmalıdır ki, qatarlar gəlib geridönüş edib qayıda bilsinlər. Havalandırma sistemidə o zamanlar bu günkü reallıqlar nəzərə alınmadan quraşdırılıb. Ona görədə hazırda Metropoliten yenidənqurma vəziyyətindədir.
Düşünürəm ki, bütün bunlar müvəqqəti çətinlikdir. Amma bu məsələlər bəhanə verməməlidir. Metopoliten bizim vətəndaşlarımızın, qonaqların güvəndiyi ictimai nəqliyyat vasitələrindən biridir. Ona görədə metro daim saz vəziyyətdə olmalıdır. Çatışmazlıqlar yaranırsa, bunu əvvəlcədən vətəndaşlara elan etmək lazımdır".