Azərbaycanda bir çox universitetdə təhsil sistemi hələ də əsasən nəzəri biliklər üzərində qurulub və tələbələr üçün praktik təcrübə imkanları məhduddur. Nəticədə məzunlar iş bazarına çıxanda real iş şəraitinə uyğun bacarıqlardan çox, yalnız kitab biliklərinə malik olurlar. Bu isə həm işəgötürənlərin tələb və gözləntiləri ilə kəsişmir, həm də gənclərin öz karyera inkişafını gecikdirir.
Praktiki təcrübənin azlığı, laboratoriya, təcrübə və layihə işlərinin kifayət qədər olmaması tələbələri peşəkar həyat üçün hazırlamır və onların öz sahəsində rəqabət qabiliyyətini zəiflədir. Universitetlərin nəzəri biliklərə üstünlük verməsi, eyni zamanda tələbələrin real problemləri həll etmə bacarığını inkişaf etdirməyə mane olur. Bu baxımdan, ali təhsil müəssisələrinin tədris proqramlarını praktik yönümlü addımlarla zənginləşdirməsi artıq bir tələbata çevrilib və həm gənclərin, həm də iş bazarının ehtiyaclarını qarşılamaq üçün vacib hesab olunur.
Mövzu ilə bağlı təhsil eksperti Şəmsi Qoca BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, bu problem bütövlükdə təhsil sistemimizin struktur böhranını əks etdirir. Onun sözlərinə görə, müasir dünyada məlumat artıq hər yerdədir, lakin universitetlərimiz hələ də köhnəlmiş "əzbərçilik" modeli ilə gənclərə yalnız nəzəriyyə yükləyir: "Nəticədə məzunlarımız "nəyi bilirsən?" sualına cavab tapa bilsələr də, işəgötürənin "nəyi bacarırsan?" sualı qarşısında aciz qalırlar. Çıxış yolu universitetlərlə real iş dünyası arasındakı uçurumu aradan qaldırmaqdan, təcrübə proqramlarını formal sənəd deyil, real vərdiş meydanına çevirməkdən keçir.
Təhsil ocağı gəncə təkcə divardan asılacaq diplom yox, həyatda çörəyə çevriləcək peşə pasportu verməyə borcludur. Əks halda, biz hər il "diplomlu işsizlər" ordusu yetişdirməkdən uzağa gedə bilməyəcəyik".