Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən politoloq Turan Rzayev bildirib ki, həmin şəxslər təhqiramiz və qeyri-etik ifadələr səsləndirərək mühafizə olunan əraziyə daxil olmağa çalışıblar. Azərbaycan Prezidentinin təhlükəsizlik xidmətinin əməkdaşları və Vaşinqton polisi operativ müdaxilə edərək vəziyyəti nəzarət altına alıblar. İnsident nəticəsində ciddi təhlükəsizlik pozuntusu qeydə alınmasa da, sosial şəbəkələrdə yayılan videogörüntülərdə radikal qrup üzvlərinin nalayiq ifadələr işlətdiyi əks olunub:
"Vaşinqtonda baş verən bu insident bir daha göstərir ki, Azərbaycanla bağlı məsələlər müəyyən dairələr tərəfindən məqsədli şəkildə siyasiləşdirilir. Böyük beynəlxalq tədbirlər ərəfəsində və ya zamanı bu tip aksiyaların təşkil olunması təsadüfi görünmür. Bu, informasiya və siyasi təzyiq alətləri kimi istifadə edilən klassik taktikanın tərkib hissəsi kimi qiymətləndirilə bilər.
ABŞ-da etiraz aksiyaları adi haldır və xüsusilə mühüm beynəlxalq tədbirlər zamanı müxtəlif motivli aksiyalar keçirilir. Lakin bu dəfə təhlükəsizlik perimetrinin pozulmasına cəhd, aqressiv davranış və təxribat xarakterli şüarlar hadisəni fikir azadlığı çərçivəsindən çıxararaq hüquq pozuntusu müstəvisinə keçirir. Təhlükəsizlik protokollarına ciddi əməl olunan bir ölkədə belə addımların atılması aksiyanın spontan deyil, müəyyən siyasi məqsədlərə xidmət etdiyini düşündürür.
İlk açıq reaksiya və dəstək bəyanatı Armenian National Committee of America (ANCA) tərəfindən verildi;
Qısa müddət sonra anti-Azərbaycan mövqeyi ilə tanınan konqresmen Frank Pallone məsələ ilə bağlı mövqe bildirdi.
ANCA ABŞ-da fəaliyyət göstərən erməni mənşəli ictimai-siyasi lobbi təşkilatıdır və əsas məqsədi ABŞ siyasi sistemində erməni icmasının maraqlarını müdafiə etməkdir. Bu kontekstdə səsləndirilən şüarların - "Tofiq Yaqubluya azadlıq", "Əli Kərimliyə azadlıq", "siyasi məhbuslara azadlıq" - təşkilatın əsas fəaliyyət istiqaməti ilə nə dərəcədə əlaqəli olduğu sual doğurur.
Frank Pallone isə ABŞ-ın Nyu-Cersi ştatını təmsil edən Demokratlar Partiyasının üzvüdür. O, uzun illərdir Ermənistanla bağlı məsələlərdə açıq mövqe nümayiş etdirir və Konqresdə erməni məsələləri üzrə fəaliyyət göstərən qrupun həmtəsisçilərindən biridir. Pallone Qarabağ münaqişəsi dövründə separatçıların "öz müqəddəratını təyinetmə" arqumentlərini dəstəkləyən çıxışları ilə tanınıb. O, həmçinin Azərbaycana qarşı tətbiq edilən 907-ci düzəlişin təşəbbüskarlarından biri kimi göstərilir.
Hazırda Ermənistanla Azərbaycan arasında danışıqların davam etməsi və münasibətlərin normallaşması istiqamətində müəyyən irəliləyişlərin qeydə alınması diqqət mərkəzindədir. ABŞ administrasiyasının regiona artan marağı və Azərbaycanı tərəfdaş kimi qiymətləndirməsi bəzi dairələri narahat edə bilər.
Xüsusilə 907-ci düzəlişin ləğvi məsələsinin zaman-zaman gündəmə gəlməsi, ABŞ-Azərbaycan münasibətlərinin yeni mərhələyə keçməsi ehtimalı müəyyən lobbi qruplarının siyasi mövqelərinin zəifləməsi ilə nəticələnə bilər. Bu baxımdan, təxribat xarakterli aksiyalar vasitəsilə prosesi kölgələmək və ictimai rəyə təsir göstərmək cəhdləri istisna edilmir.
Nəticə etibarilə, Vaşinqtondakı hadisə təkcə lokal insident deyil, daha geniş siyasi kontekstin tərkib hissəsi kimi dəyərləndirilə bilər".