Azərbaycanda son illər qadınlara qarşı törədilən zorakılıq və qətl hadisələri cəmiyyətdə ciddi narahatlıq doğurur. Hər belə hadisədən sonra ictimai qınaq artsa da, bir müddət keçdikdən sonra mövzu yenidən gündəmdən kənarda qalır və problem sistemli şəkildə həll olunmamış qalır. Bu isə cəmiyyətdə haqlı bir sual yaradır: qadınlara qarşı ağır cinayətlərin qarşısını almaq üçün mövcud hüquqi mexanizmlər kifayət edirmi, yoxsa daha sərt və qaçılmaz cəza siyasətinə ehtiyac var?
Bu gün əsas müzakirə mövzusu yalnız cəzanın artırılması deyil, həm də hüquqi mexanizmlərin effektivliyi və tətbiq praktikasıdır. Qadınlara qarşı törədilən ağır cinayətlərə görə maksimum cəzanın tətbiqi məsələsi ictimai təhlükəsizlik və ədalət hissi baxımından getdikcə daha çox müzakirə olunur. Cəmiyyətdə formalaşan gözlənti ondan ibarətdir ki, belə cinayətlərə qarşı hüquqi yanaşma daha prinsipial və qaçılmaz olmalıdır.
Mövzu ilə bağlı hüquqşünas Əkrəm Həsənov BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, bizim qanunvericilikdə cəzalar kifayət qədər sərtdir. Onun sözlərinə görə, bizdə sadəcə ölüm cəzası yoxdur: "Qəsdən adam öldürmək cinayət məcəlləsinin 120-ci maddəsində öz əksini tapıb. Cinayət adi qaydada törədilibsə, şəxsi 14 ilədək həbs cəzası gözləyir. Amma xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla adam öldürmə, eyni zamanda hamilə qadını öldürmə, köməksiz vəziyyətdə adam öldürməyə görə ömürlük azadlıqdan məhrum etməyə kimi cəza verilə bilər. Eyni zamanda insanın sağlamlığınada ağır zərər vurmaya görə 12 ilədək azadlıqdan məhrum etmə cəzası var. Sadəcə olaraq ağırlaşdırıcı və ya yüngülləşdirici hallar var.
Ümumiyyətlə kimsə ailədə və ya qıraqda hər hansısa bir cinayət əməli ilə rastlaşırsa polisə məlumat verməlidir ki, sabah eyni hal yenidən təkrarlanarsa, ağırlaşdırıcı hal hesab edilsin. Kişi öz həyat yoldaşını döyübsə, əlbbətdəki üstündən xeyli vaxt keçdikdən sonra onu sübut edə bilməyəcək. Zorakılıq halında dərhal Təcili Tibbi Yardım və Polisə məlumat verilməlidir. Yadınızdadırsa, Əhməd cinayətində o öz ailəsini öldürməmişdən əvvəldə Əhmədin daha əvvəldə cinayətlər törətdiyi üzə çıxmışdı. Ona görədə birinci zorakılıq və cinayət halında dərhal polisə məlumat vermək lazımdır".
Xəbərlər Baxılıb: 146 Tarix: 20 fevral 2026
18.09.2021 888 Hulusi Akar: "Azərbaycanla hərbi təlimlər fasiləsiz olaraq davam edir"
18.09.2021 4608 Əzraili geri qaytaran DƏFN XƏRCLƏRİ- Ölmək üçün nə qədər pul lazımdır?