Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ABŞ və Rusiya ilə növbəti üçtərəfli danışıqların yenidən İsveçrədə baş tutacağını açıqlayıb.
"AzPolitika" bildirir ki, o, bu barədə britaniyalı jurnalist Piers Morgana müsahibəsində bildirib.
"Bu günə olan məlumata görə, növbəti görüş də İsveçrədə olacaq. Əlbəttə, nümayəndə heyətimiz geri qayıdacaq və onda telefondakı məlumatdan daha detallı informasiya verə biləcəyəm", - deyə Zelenski vurğulayıb.
Zelenski İsveçrədə danışıqların keçirilməsini "yaxşı məqam" adlandırıb. Onun sözlərinə görə, Yaxın Şərq və digər ölkələrə hörmətlə yanaşsa da, müharibə Avropada getdiyi üçün sülh danışıqları da Avropada aparılmalıdır.
Ukrayna lideri növbəti raundun dəqiq tarixini açıqlamayıb. Lakin o, çərşənbə axşamı axşam müraciətində görüşün fevralın sonunadək baş tuta biləcəyini istisna etməyib.
Rusiya nümayəndə heyətinin rəhbəri, Rusiya prezidentinin köməkçisi Vladimir Medinsky isə yeni görüşün yaxın vaxtlarda keçiriləcəyini bildirib.
Fevralın 18-də Geneva şəhərində ABŞ, Ukrayna və Rusiya nümayəndələri arasında üçtərəfli danışıqlar baş tutub.
Zelenski görüşün yekunlarına dair bildirib ki, Ukrayna nəticədə maraqlıdır, lakin indiki mərhələdə əldə olunan nəticəni yetərli saymaq mümkün deyil.