Kartof xüsusilə qabığı ilə birlikdə istifadə edildikdə liflə zəngin qida məhsuludur. Kartof uzun illərdir ki, xüsusilə ailəni tez və doyumlu şəkildə qidalandırmaq lazım gəldikdə, süfrələrin əvəzolunmaz məhsuluna çevrilib.
Lent.az kartofla bağlı məlumatları təqdim edir:
Kartof "pis" karbohidrat sayılmır
Kartof ekoloji cəhətdən təmiz məhsuldur. Onun karbon və su izi aşağıdır və istehsalı üçün digər kənd təsərrüfatı bitkilərinə nisbətən daha az torpaq sahəsi tələb olunur.
Kartofun sağlamlığa faydaları
Kartofun müntəzəm istehlakı orqanizm üçün bir sıra üstünlüklər yarada bilər. O, xüsusilə qabığı ilə yeyildikdə liflə zəngindir. Bir ədəd kartof bağırsaqların fəaliyyətini tənzimləməyə və həzmi yaxşılaşdırmağa kömək edən yaxşı qida lifləri mənbəyi ola bilər. Qaynadılmış kartof həmçinin həzm prosesini yavaşladan davamlı nişasta ehtiva edir. Bu isə uzunmüddətli toxluq hissi yaradır, həddindən artıq yeməyin və tez-tez qəlyanaltıların qarşısını almağa kömək edir.
Kartof bağırsaq sağlamlığı üçün də faydalıdır, çünki prebiyotik rolunu oynayaraq faydalı bakteriyaları qidalandırır. Bu, bağırsaq mikrobiomunu dəstəkləyir, immun sistemini gücləndirir və ümumi sağlamlıq vəziyyətini yaxşılaşdırır. Kartof kaliumla zəngindir. Kalium qan təzyiqinin normallaşmasında, sinir sistemi və ürək sağlamlığının qorunmasında mühüm rol oynayan mineraldır.
Kartofun mümkün zərərləri
Kartofun bəzi potensial mənfi cəhətləri də mövcuddur. Onun qlisemik indeksinin yüksək olması qan şəkərinin səviyyəsini artıra bilər, xüsusilə kartof püresi və ya qızardılmış kartof formasında istifadə edildikdə. Bu hal qan şəkərini nəzarətdə saxlayan insanlar üçün xüsusilə önəmlidir. Bu səbəbdən qlisemik indeksi daha aşağı olan kartof sortlarına məsələn, qırmızı kartofa və ya "Nikola" sortuna üstünlük verilməsi, porsiyaların azaldılması və kartofun liflə zəngin tərəvəzlərlə birlikdə istehlak edilməsi tövsiyə olunur.
Bişirmə üsulunun əhəmiyyəti
Kartofun bəzi bişirmə üsulları, xüsusilə yüksək temperaturda qızartma və ya sobada bişirmə zamanı akrilamid adlı maddənin yaranmasına səbəb ola bilər. Bu maddə uzunmüddətli təsir zamanı sağlamlıq üçün potensial risk daşıya bilər. Lakin kartof qaynadıldıqda və ya buxarda bişirildikdə bu risk xeyli azalır. Buna görə də qızardılmış kartof və çipslərin az miqdarda və nadir hallarda istehlak edilməsi daha məqsədəuyğundur.