Putin NATO-ya qorxulu xəbərdarlıq etdi: "Üçüncü Dünya Müharibəsi" ehtimalı artırRusiya prezidenti Vladimir Putin son açıqlamasında NATO və Qərb ölkələrinə qəti xəbərdarlıq edib və hər hansı agresiyanın nəticələrinin çox ciddi olacağını vurğulayıb. O, çıxışında Rusiyanın milli təhlükəsizliyinə ediləcək hər hansı təzyiqə qarşı zəruri addımlar atacağını və bunun nəticələrinin ciddi olacağını birbaşa ifadə edib.
BİG.AZ Daily Express-ə istinadən xəbər verir ki, Putin bəyan edib ki, NATO-nun hərbi genişlənməsi və Qərb ölkələrinin Ukraynadakı müdaxiləsi Moskvanı qarşıdurma riski ilə üz-üzə qoyur. "Əgər təhlükəmiz artırsa, cavabımız qalib gələn tərəfin düşüncəsi ilə ölçüləcək" - deyə Putin qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Rusiyanın cavab tədbirləri yalnız konvensional silahlarla məhdudlaşmaya bilər və nüvə potensialı da hesaba qatılacaq.
Ekspertlər bildirirlər ki, bu açıqlamalar dünya üzrə narahatlıqları artırıb, çünki Moskva ilə NATO arasındakı gərginlik hər an genişmiqyaslı qarşıdurmaya çevrilə bilər. Rusiya lideri həmçinin Qərb ölkələrini səbrli davranmağa və situasiyanın ciddiliyini anlamaya çağırıb.
Analitiklər hesab edir ki, Putin NATO və ABŞ-ın addımlarını diqqətlə izləyir və lazım gəldikdə Rusiya maraqlarını qorumaq üçün sərt reaksiyalar göstərəcək. Onun "6 sözlük qorxulu xəbərdarlığı" isə Qərbi ciddi mesaj kimi qəbul etməyə məcbur edib.