"S&P Global Ratings beynəlxalq reytinq agentliyi Bank Sektorunun Ölkə Risk Qiymətləndirməsi (BICRA) çərçivəsində Azərbaycanın bank sektoruna dair qiymətləndirməsini yeniləyib.
Agentlik sahəvi risk komponenti üzrə reytinqi 8-ci səviyyədən 7-ci səviyyəyə endirib, iqtisadi risk komponenti üzrə proqnozu isə "stabil"dən "pozitiv"ə yüksəldib".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında Mərkəzi Bank nümayəndəsi Namiq Əliyev bildirib.
O, qeyd edib ki, qiymətləndirmənin yaxşılaşdırılmasının əsas səbəbi kimi son üç ildə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən maliyyə institutlarının tənzimlənməsi və nəzarət mexanizmlərinin modernləşdirilməsi istiqamətində atılan addımlar göstərilib. "S&P" risk əsaslı nəzarətin tətbiqi və daha təkmil tənzimləmə çərçivəsinin bank sektorunda kredit riskinin azalmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb:
"Agentlik Mərkəzi Bankın təsdiqlədiyi "2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası" çərçivəsində həyata keçirilən islahatları xüsusi qeyd edib. Bildirilib ki, korporativ idarəetmə standartları yenilənib, likvidlik riskinin idarə olunması qaydaları Bazel III standartlarına uyğunlaşdırılıb, likvidliyin örtülmə əmsalı üzrə tələblər gücləndirilib. Həmçinin 2025-ci ilin mart ayından 0,5% həcmində kontr-tsiklik kapital buferi tətbiq olunub, istehlak kreditləri və kredit kartları üzrə risklərin idarə olunması və anderraytinq mexanizmləri təkmilləşdirilib.
"S&P" əlavə olaraq qeyd edib ki, 2026-cı ildə risk əsaslı nəzarət modelinə keçid, aktivlərin təsnifləşdirilməsi və ehtiyatların yaradılması üzrə IFRS 9 standartının tətbiqi, kapital adekvatlığı çərçivəsinin Bazel III ilə uyğunlaşdırılması, stres-test və rezolyusiya mexanizmlərinin gücləndirilməsi bank nəzarətinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.
Agentliyin proqnozuna görə, 2026-cı ildə bank aktivlərinin keyfiyyət göstəriciləri sabit qalacaq, kredit portfelinin artım tempi isə 10-12% intervalında olacaq. Eyni zamanda, region ölkələri ilə müqayisədə kreditlərin dollarlaşma səviyyəsinin ən aşağı göstəricisinin Azərbaycan banklarına məxsus olduğu vurğulanıb.
Qeyd edək ki, beynəlxalq reytinq agentlikləri tərəfindən Mərkəzi Bankın institusional və tənzimləyici islahatları yüksək qiymətləndirilir və bu addımlar ölkənin suveren reytinq perspektivinə də müsbət təsir göstərir".