"Son dövrlərdə bank kreditlərini ödəməkdə çətinlik çəkən vətəndaşların sayının artması "kreditin dondurulması" məsələsini yenidən gündəmə gətirib. Qeyd edilməlidir ki, "kreditin dondurulması" anlayışı qanunvericilikdə ayrıca hüquqi mexanizm kimi nəzərdə tutulmayıb. Praktikada bu proses daha çox kreditin restrukturizasiyası və ya ödəniş möhlətinin verilməsi formasında həyata keçirilir. Azərbaycanda da bu təcrübə tətbiq olunur".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında bank eksperti Asif İbrahimov bildirib.
O, qeyd edib ki, borcalan gəlirinin azalması, iş yerini itirməsi, sağlamlıq problemləri və ya digər sosial-iqtisadi çətinliklərlə üzləşdiyi halda kredit öhdəliyinin müvəqqəti yüngülləşdirilməsi üçün banka rəsmi qaydada müraciət edə bilər. Bu zaman bank kredit müqaviləsinin şərtlərini və borcalanın maliyyə vəziyyətini nəzərə alaraq əsas borcun ödənişini müəyyən müddətə təxirə sala, aylıq ödənişi azalda və ya kreditin müddətini uzada bilər:
"Vacib məqam ondan ibarətdir ki, kreditin "dondurulması" avtomatik hüquq deyil. Qərar hər bir bank tərəfindən fərdi qaydada, risklərin idarə olunması prinsipləri əsasında qəbul edilir. Banklar borcalanın real maliyyə durumunu qiymətləndirərək uyğun mexanizmi seçir.
Mütəxəssislər borcalanlara maliyyə çətinliyi yarandığı andan etibarən ödənişləri gecikdirmək əvəzinə dərhal banka müraciət etməyi tövsiyə edirlər. Vaxtında edilən müraciət həm kredit tarixçəsinin qorunmasına, həm də daha əlverişli restrukturizasiya şərtlərinin əldə olunmasına imkan yaradır.
Ümumilikdə, kreditlərin restrukturizasiyası mexanizmi həm vətəndaşların maliyyə yükünün azaldılması, həm də bank sektorunda problemli kreditlərin artmasının qarşısının alınması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Problemli kreditlərin sayının artması isə maliyyə savadlılığı, gəlir-planlaşdırma və kredit siyasətində müəyyən boşluqların mövcudluğuna işarə edir".