"Son zəng" sadə və milli ruhda keçirilsin: Sosial bərabərlik üçün çağırış
Ümumi təhsil müəssisələrinə 2024-2025-ci tədris ilinin "Son zəng" tədbirlərinin keçirilməsini tənzimləyəcək təlimatın göndərilməsi ilə bağlı məlumatlar yayılıb.
Lakin sonradan Məktəbəqədər və Ümumitəhsil üzrə Dövlət Agentliyindən Ümumi təhsil müəssisələrinə 2024-2025-ci tədris ilinin "Son zəng" tədbirlərinin keçirilməsini tənzimləyəcək təlimatın göndərilməsi ilə bağlı yayılan məlumatlar həqiqəti əks etdirmir deyə bəyanat yayılıb.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən təhsil eksperti Elşən Qafarov bildirib ki, "Son zəng" tədbirlərində xarici musiqi və rəqslərə icazə verilməsəydi, bu çox müsbət addım olardı. Hər il bu tədbirlərdə bayağı və kriminal aləmə səsləyən musiqilərin səslənməsi, milli ruhda olan rəqslərin isə kölgədə qalması cəmiyyətdə narahatlıq doğurur və müzakirələrə səbəb olur:
"Son zəng illərdir ki, sanki yarışmaya çevrilib. Bir tədbirə ortalama 300-500 manat xərclənir. Bəzi ailələr bu vəsaiti qarşılayacaq imkana malik olmadığından, övladları tədbirə qoşula bilmir və bu da sosial ayrı-seçkiliyə səbəb olur.
Əgər bu tədbirlər məktəbli formasında və daha sadə formatda keçirilsəydi, bu daha ədalətli olardı. Əgər "Son zəng" mərasimlərinin sadə və milli ruhda keçirilməsinə dair qərar veriləcəksə, bu addım indi, hazırlıq prosesləri başlamamışdan əvvəl atılmalıdır. Şagirdlər və valideynlər də nəyə necə hazırlaşmalı olduqlarını öncədən bilməlidirlər.
Tədbirlərdə milli musiqilərin səslənməsi, tar, kamança kimi musiqi alətlərindən istifadə olunması isə çox gözəl bir təşəbbüs olardı.
Yayılan ilkin xəbərin məni sevindirməsinə baxmayaraq, sonradan təkzib olunması təəssüf doğurdu. Ümid etmək istəyirik ki, təhsil sistemində bu dəfə doğrudan da müsbət bir addım atılacaq.
Məktəbəqədər və Ümumtəhsil üzrə Dövlət Agentliyinə çağırış edirəm: "Son zəng"lə bağlı konkret və aydın qərarın qəbul edilməsi, son dövrlərin ən düzgün və cəmiyyət üçün faydalı addımlarından biri olacaqdır. Tədbirlər bir mənalı şəkildə məktəbli formasında, məktəb daxilində və bütün məzunların bərabər şəkildə iştirak edə biləcəyi səviyyədə keçirilməlidir. Sosial bərabərlik əsas prinsiplərdən biri olmalıdır.
Azərbaycan gənci ümumtəhsil mərhələsini başa vurub yeni həyata qədəm qoyursa, bu proses milli-mənəvi dəyərlər fonunda tamamlanmalıdır. Hətta agentlik bu istiqamətdə qərar qəbul etməsə belə, bir vətəndaş və təhsil sahəsində çalışan biri olaraq, belə bir qərarın qəbulunu düzgün və vacib hesab edirəm".