Abort və onun fəsadları – Qadınların diqqətinə
Abort və onun fəsadları – Qadınların diqqətinəÜmumdünya Səhiyyə Təşkilatı abortu hamiləliyin 22 həftəsindən əvvəl və ya dölün çəkisi 500 qrama çatmamışdan hamiləliyin kəsilməsi (embrionun və ya dölün kortəbii xaric edilməsi və ya çıxarılması) kimi müəyyən edir.
Hər il dünyada 75 milyondan çox qadın arzuolunmaz hamiləlik problemi ilə üzləşir və onların 2/3-i abortla başa çatır. Natamam abortların yüksək nisbəti ilə cərrahi abortun ağırlaşma dərəcəsi 40% -ə qədər ola bilər.
"Medicina" xəbər verir ki, abort nəticəsində bütün ağırlaşmalar şərti olaraq birbaşa əməliyyat zamanı yarananlara, əməliyyatdan sonrakı dövrdə və uzaqdan yarananlara bölünə bilər.
Birincisinə manipulyasiya ilə birbaşa əlaqəli olan ağırlaşmalar - servikal yırtıq və uterus perforasiyası, həmçinin qanaxma ilə uterus hipotenziyası və küretajdan sonra fetal yumurtanın natamam çıxarılması daxildir.
Əməliyyatdan sonrakı ağırlaşmalara daxili cinsiyyət orqanlarının iltihabi xəstəliklərinin, hematometrin və plasenta polipinin kəskinləşməsi daxildir.
Süni abortdan sonra 8-42% hallarda menstruasiya pozuntuları baş verir.
Tibbdə 3 və ya daha çox abort olan qadınlarda dishormonal xəstəliklərin (uşaqlıq mioması, endometrial hiperplaziya, endometrioz) və döş xərçənginin inkişaf riskinin artması sübut edilmişdir.
Daxili farenksin, servikal kanalın zədələnməsi və sikatrik dəyişiklikləri istemik-servikal çatışmazlığa və sonrakı hamiləliyin pozulmasına səbəb ola bilir.
Xroniki autoimmun endometritin meydana gəlməsi ilə endometriumun zədələnməsi və degenerasiyası fetal yumurtanın implantasiyasının pozulmasına, uterusda sinexiyanın meydana gəlməsinə - dölün inkişafında anomaliyaların meydana gəlməsinə səbəb olur. Fallopiya borularının açıqlığının pozulması sonsuzluğa və ya ektopik hamiləliyin baş verməsinə səbəb olur.