"Bəzən qiymətlərin yüksək olması obyektiv səbəblərdən olmur"
"Bəzən qiymətlərin yüksək olması obyektiv səbəblərdən olmur""Bu, münasib bazar şəraitinə uyğun gəlmir. Çünki bütün dünya artıq bu yanaşmadan istifadə edir. Elektron ticarət şəbəkəsi bütün dünyada inkişaf edib. Azərbaycanda da biz bunu təkmilləşdirməliyik. Burada məqsəd alıcının ucuz və keyfiyyətli məhsul almasına xidmət etməkdir. Düşünürəm ki, Azərbaycan Respublikasında hazırda mövcud olan gömrük tarifləri haqqında gömrük qanunvericiliyinə müvafiq dəyişikliklər olunmalıdır ki, Azərbaycana birbaşa mal gətirən hüquqi və fiziki şəxslər zərərə uğramasınlar yəni rəqabət apara bilsinlər".
Bu fikirləri BiG.AZ-a açıqlamasında iqtisadçı Asif İbrahimov deyib.
O bildirib ki, xaricdən onlayn şəkildə alış-veriş zamanı məqsəd alıcıların ucuz və keyfiyyətli məhsul əldə etməsinə şərait yaratmaqdır:
"Bu baxımdan bir çox işlər görülməlidir. Bildiyimiz kimi, Azərbaycan gətirilən bir çox məhsulları xaricdən idxal edir. Bu idxal zamanı hər kəsin qiymətlərin yüksək olmasından şikayətlənir. Baha olmasının səbəbi də bir çox daxili və xarici faktorlardan ibarət olan məsələlərdir. Yəni orada qiymət əmələ gəlmə prosesi həddindən artıq çox xərclər olduğuna görə yüksək başa gəlir. Azərbaycan vətəndaşı da bu yollardan istifadə edir. Xüsusilə, geyimləri elektron, onlayn ticarət platformalarından əldə edirlər. Bunun məhdudləşdırılmasını düzgün hesab etmirəm. Bunu əvəzinə müvafiq qanunverici sənədlərə dəyişikliklər edilməlidir ki, Azərbaycan fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər rəqabət apara bilsinlər.
Xüsusilə, təbliğat işləri də aparılmalıdır. Elektron ticarət platformalarından edilən alış-verişin də mənfi cəhətləri var. Bəzən sifariş verilən məhsul artıq ünvana çatdıqdan sonra onun da neqativ halları var. Amma yenə də buna baxmayaraq, təkcə Azərbaycan vətəndaşı deyil, bütün dünya ölkələrində bu, var. İnsanlar ucuz məhsulu əldə etmək üçün həmin platformalara baş vururlar. Bəzən qiymətlərin yüksək olması obyektiv səbəblərdən olmur. Lakin məhsulların xərci yüksək olduğuna görə onu satan adam da təbii ki, çalışacaq onu baha satsın".
Qeyd edək ki, ötən gündən İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin Türkiyə istehsalı olan məhsulların satışı ilə bağlı haqsız rəqabət ehtimallarını nəzərə alaraq Azərbaycanın "Trendyol"a qarşı tədbirlər görə biləcəyi ilə bağlı iddialar yayılıb. Qurum bu məlumatlara aydıqlıq gətirərək bildirib ki, onlayn satış platformalarına məhdudiyyətlərin tətbiq olunacağı ilə bağlı yayılan fikirlər həqiqətəuyğun deyil. Dövlət Xidməti tərəfindən yerli və xarici rəqəmsal satış platformalarının ölkəmizdəki fəaliyyətini məhdudlaşdıran hər hansı tənzimləmə tədbiri nəzərdə tutulmur.