"Bu hadisə regionda çox təhlükəli eskalasiyaların yaranmasına gətirib çıxara bilər"
"İranda Azərbaycanın səfirliyinə təşkil olunan hücumla bağlı rəsmi İran haqlı, dəqiq və məntiqli izahat verməlidir. 1961-ci ildə qəbul edilmiş diplomatik əlaqələr haqqında Vyana Konvensiyasına görə diplomatik nümayəndəliklər, onların personları və diplomatik xidmətə cəlb olunmuş digər şəxslər xüsusi imtiyaza malik olan şəxslərdir".
Bu sözləri BiG.AZ-a açıqlamasında deputat Hikmət Məmmədov səhər saatlarında Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinə silahlı hücumla bağlı danışarkən deyib.
Millət vəkili bildiirb ki, bu hadisə təkcə iki ölkə arasında deyil, bütövlükdə regionda baş verən hadislər kontekstində çox təhlükəli eskalasiyaların yaranmasına gətirib çıxara bilər:
"Bu hadisə onu göstərir ki, əslində Vyana Konvensiyasının tələbləri pozulub. Nəzərə alsaq ki, bu artıq Azərbaycanın rəsmi nümayəndəliklərinə qarşı birinci dəfə təşkil olunan hadisə deyil. Bu zaman məsələnin daha dərindən araşdırılması və daha aydın izahat verilməsi lazımdır. Böyük Britaniyada Azərbaycanın səfirliyinə hücum edilən zaman bunun radikal dini qurumlar tərəfindən törədilməsi kimi fikirlər səsləndirildi. Ancaq əlbəttə ki, bu, qaneedici deyildi. Bu gün də əgər bu hadisə hər hansı bir məzhəb, dini yaxud terrorçu qrupların fəaliyyəti kimi ələqələndiriləcəksə bu izahat da qaneedici olmayacaq. Ona görə də Azərbaycan tərəfi mütləq rəsmi İrandan dəqiq, aydın və məntiqli bir izahat tələb edir.
Regionda hadisələr çox mürəkkəbdir. Bu vaxta qədər İran rəsmilərinin regiondakı vəziyyətlə bağlı qeyri-konstruktiv, radikal mövqeləri, hətta bəzən Ermənistandan belə daha artıq radikal fikirlər səsləndirmələri bunu deməyə əsas verir ki, burada mütləq İran rejiminin müəyyən qurumları ilə bu hadisəni törədənlər arasında bir əlaqə ola bilər. Buna görə də bu məsələyə dəqiq aydınlıq gətirilməlidir. Nəzərə almaq lazımdır ki, bu kimi hadisələr iki ölkə arasındakı münasibətlərə təkcə iki ölkə arası münasibətlər kontekstində deyil, bütövlükdə regionda baş verən hadisələr kontekstində çox təhlükəli eskalasiyaların yaranmasına gətirib çıxara bilər. Bu da regionda sülhlə bağlı yaranmış şərtləri tamamilə dağıtmış ola bilər".