Yeni Tarif Cədvəli ilə kimlərin əmək haqqları və nə qədər artırıldı? - SİYAHI
Yeni Tarif Cədvəli ilə kimlərin əmək haqqları və nə qədər artırıldı? - SİYAHIMinimum aylıq əməkhaqqının 345 manata çatdırılması ilə bağlı olaraq Nazirlər Kabineti yeni Vahid Tarif Cədvəlini (VTC) təsdiq edib. Cədvələ əsasən, maaşlar 19 dərəcə üzrə müəyyənləşdirilir. Prezidentin son sərəncamınadək ilk 4 dərəcə üzrə əmək haqqlar 345 manatdan aşağı idi və onlar 300-338 manat arasında dəyişirdi".
BiG.AZ xəbər verir ki, bu sözləri Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov deyib.
Millət vəkili bildirib ki, yeni VTC-ə əsasən isə yalnız bir dərəcə üzrə əmək haqqı minimum səviyyədə olacaq:
"Digər 18 dərəcə üzrə maaşlar minimum əmək haqqı məbləğindən daha yüksəkdir.
Artımlar belədir:
19-cu dərəcə üzrə: 979 manatdan 1125 manatadək artım
Sosial, elm, səhiyyə, mədəniyyət, gənclər və idman, kənd təsərrüfatı, ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi, mənzil-kommunal, nəqliyyat və rabitə, meliorasiya, su təsərrüfatı və balıqartırma sahələrində çalışan dövlət qulluqçusu statusu olmayan işçilərin də əmək haqqları artırıldı. Yəni, əgər vətəndaşımız qeyd olunan sektorda çalışırsa və əmək haqqısı VTC üzrə müəyyənləşirsə o zaman onun maaşı bu aydan etibarən artırıldı".