Eldəniz Cəfərov: "Avtobuslarda təyin edilən 30 qəpik gediş haqqı belə çoxdur"
"Bu gün Bakı şəhərində sərnişinlərin ictimai nəqliyyatda daşınmasının xidmət səviyyəsi o qədər aşağıdır ki, təyin edilən 30 qəpik belə çoxdur".
Bunu Qaynarinfo-ya açıqlamasında nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərov avtobuslarla bir sərnişinin daşınma xərcinin 85 qəpikdən yüksək olması fikrinə aydınlıq gətirərkən deyib. Ekspert saatlarla vətəndaşların dayanacaqlarda avtobus gözlədiyini vurğulayıb:
"Bundan əlavə, ara intervalları çoxdur, belə olan halda daşınmada nəyin müqabilində qiymət qalxır? Uzunluğu 20-30 km olan marşrut xəttinə 6-7 avtobus buraxan özəl daşıyıcılar var. Keyfiyyət səviyyəsinin aşağı olduğu vaxtda necə və hansı xərclərdən danışmaq olar? İnsanlar daşınma xidmətlərindən razı deyil".
Eldəniz Cəfərov bildirib ki, dövlət ictimai nəqliyyatda qiymətlərin yüksək olmasında maraqlı deyil:
"Dövlət maraqlıdır ki, ictimai nəqliyyat ucuz, cəlbedici olsun, vətəndaşlar ictimai nəqliyyatdan rahatlıqla istifadə edə bilsinlər".
Qeyd edək ki, bəzi sərnişindaşıma şirkətləri hazırda müntəzəm sərnişindaşımada müasir avtobusla bir sərnişinin daşınmasının maya dəyərinin mövcud gediş haqqından xeyli yüksək olduğunu açıqlayıblar:
"Bunu aidiyyəti dövlət qurumları da təsdiq edir. Müasir avtobuslarla bir sərnişinin daşınma xərci 85 qəpikdən yüksəkdir. Həmçinin qeyd edim ki, son aylarda avtobusların ehtiyat hissələri, sürtkü yağları və digər zəruri təchizatların qiyməti 65%-ə qədər artıb", - deyə sərnişindaşıma şirkətlərindən birinin nümayəndəsi vurğulayıb.
Xəbərlər Baxılıb: 869 Tarix: 11 dekabr 2022
18.09.2021 930 Vəfat edən atasından yazdı: "Yarım qaldı hər şey"