Bu, Cənubi Qafqazı sülhə daha tez yaxınlaşdıra bilər - ŞƏRH
"Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin Tbilisidə görüşməsi məsələsi həmişə aktual olub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Praqada keçirilən görüş zamanı da bir daha Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan birgə regional platformasının yaradılmasının zərurətindən danışdı".
Bu sözləri BiG.AZ-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Hikmət Məmmədov Tbilisidə Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin görüşünün planlaşdırılması barədə erməni mətbuatının yaydığı iddialarla bağlı danışıb.
Millət vəkili qeyd edib ki, gələcəkdə nə vaxtsa görüşün baş tutması istisna edilməməlidir:
"Bilirik ki, hazırda post müharibə dövründən sonra sülhün əldə olunması üçün iki platforma var. Bunlardan biri Brüssel platformasıdır, digəri isə Moskva yaxud Soçi platformasıdır. Ancaq bəllidir ki, istənilən halda bu platformaların təşəbbüskarları danışıqlarda vasitəçi olmaqla həmçinin öz maraqlarından çıxış edirlər. Bu maraqlar isə daha çox ziddiyətli qütblərin maraqlarıdır. Yəni bir-birilə uzlaşmayan maraqlardır və məhz regional gələcək sülh perspektivinə bu maraqlar notifikasiya edilməyə çalışılır. Bu isə əlbəttə ki, post müharibə dövrünün iki illik təcrübəsindən gördüyümüz kimi mümkün sülhü gecikdirir. Elə sonuncu dəfə Soçidə keçirilən görüşdə də yeni məsələlərin ortaya çıxması bir daha onu göstərdi ki, biz ötən iki il ərzində nəinki sülhə yaxınlaşmışıq, hətta bəlkə də ondan uzaqlaşmağa başlamışıq. Ona görə də Tbilisidə birə-bir görüşün keçirilməsi şüphəsiz ki, vasitəçilər olmadan baş tutacaqdır, qonşu Gürcüstan sadəcə ev sahibliyi edəcəkdir və beləliklə nəhayət tərəflər özlərinin reallığı ilə üz-üzə qalacaqlar. Azərbaycan da, Ermənistan da bu reallıqdan çıxış edərək sülh danışıqlarını apara bilər. Əgər önümüzdəki günlərdə yaxud aylarda baş tutmasa da, gələcəkdə nə vaxtsa görüşün baş tutması istisna edilməməlidir. Düşünürəm ki, bu, özlüyündə yeni bir sülh platforması yaratmaqla Cənubi Qafqazı sülhə daha tez yaxınlaşdıra bilər".
Qeyd edək ki, Ermənistan mediası Tbilisidə Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin görüşünün planlaşdırılması barədə məlumat yayılıb.